Új molekuláris mechanizmusok, diagnosztikus és terápiás célpontok metabolikus és kardiovaszkuláris korképekben

Fésüs László
GINOP-2.3.2-15-2016-00006
GINOP-2.3.2-15
New molecular mechanisms, diagnostic and therapeutic targets metabolic and cardiovascular in diseases
549.554.537
549.554.537
MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont
Szegedi Tudományegyetem

A metabolikus folyamatok zavara meghatározó a leggyakoribb emberi betegségekben, mint a cukorbetegség, érelmeszesedés, stroke és a szívelégtelenség. A perifériás szövetekben kialakuló anyagcsere elváltozások közvetlen következményei a szív és érrendszer megbetegedései, ezért kontinuumként kell kezelni a zsírszövetben, a vázizomban vagy a májban lezajló kórélettani folyamatokat és a kialakuló szív és érrendszeri komplikációkat a molekuláris okok kutatásában. A projekt klinikailag nem, vagy csak részben megoldott problémákra keres molekuláris magyarázatokat és azok alapján új transzlációs diagnosztikus és kezelési célpontokat. A DE, SZTE, SZBK kiemelkedő kutatócsoportjainak együttműködésével kiválósági műhely jön létre, mely partnere lesz hasonló külföldi műhelyeknek, biotechnológiai és gyógyszeripari cégeknek.