Tudományos hírek

Előnézeti kép

A sportban kimagasló eredményeket elérő, kiemelkedő teljesítményt nyújtó egyetemi hallgatókat ismerte el a Kiváló sportoló címmel a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézete. Az ünnepélyes díjátadón huszonhét tehetséges fiatal vehette át az elismerést.

Előnézeti kép

Több mint 90 tudományos publikáció született, és az infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően nemzetközi színvonalú regionális anyagtudományi műhely jött létre a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán a most záruló, mintegy 1,2 milliárd forintos projekt keretében.

Előnézeti kép

Ősszel visszatér az intézmény falai közé a Debreceni Egyetem élethosszig tartó tanulást támogató képzési programja. A 2021/2022. tanév októberében kezdődő őszi sorozatában hat előadás szerepel. Az események védettségi igazolvánnyal látogathatók.

Előnézeti kép

Rekordszámú, az intézmény által képviselt valamennyi tudományterületet bemutató programmal várja négy városban a tudomány iránt érdeklődőket szeptember 24-én, pénteken a Kutatók éjszakáján a Debreceni Egyetem.

Előnézeti kép

A Föld hat kontinensének 174 száraz területén végzett élőhelyrekonstrukciós kísérleteket vizsgálta az a nemzetközi kutatás, amelyben a Debreceni Egyetem ökológusa is közreműködött. Az eredményeket a neves Nature Ecology & Evolution szaklapban publikálták.

Előnézeti kép

A koronavírus-járvány hatására a magyarok igyekeztek a korábbinál egészségesebben étkezni, mégis tovább gyarapodtak karanténkilóink, átlagosan 30 dekával lettünk nehezebbek – derült ki egy a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának szakemberei által végzett kutatásból.

Előnézeti kép

Több mint 300 millió forint ösztöndíjat nyertek a Debreceni Egyetemről benyújtott sikeres pályaművek az Új Nemzeti Kiválóság Program 2021-2022-es tanévre meghirdetett pályázatain.

Előnézeti kép

Több mint száz középiskolás részvételével kezdődött meg a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának Nyári Tábora. A héten a diákok a tudományos munka mellett megismerhetik a TTK képzési és kutatási kínálatát is.

Előnézeti kép

Az élővilág veszélyeztetése nélkül tudják eltávolítani a toxikus higanyszennyezést a környezetből a Debreceni Egyetem vegyészeinek új fejlesztésével. A speciális aerogélekről szóló publikáció a környezettudomány meghatározó nemzetközi lapjában, a Chemosphere-ben jelent meg.

Előnézeti kép

Mesterséges intelligencia segít megmenteni a barlangrajzokról is ismert veszélyeztetett ázsiai vadlovakat a Hortobágyon. A Hortobágy Nemzeti Park területén élő Przewalski-lovak életmódját drónokkal vizsgálják a Debreceni Egyetem kutatói. Az adatokat a Microsoft Azure programjával dolgozzák fel.