Több mint egy évtizeddel ezelőtt kezdődött el a Debreceni Egyetemen az a sportfejlesztési program, mely mintaként szolgál a hazai felsőoktatási testnevelés-, és sport számára. Egyetemünk sportolói életutat kínál a tanulásban és sportban is kiemelkedő sportolóknak. Ezzel hívja fel a figyelmet, miért fontos a rendszeres testmozgás, és megmutatja a testgyakorlás hagyományos és újszerű lehetőségeit, melyet összekapcsol az egyetemista korosztály jellemző kulturális igényeivel.
Az egységesített testnevelési követelményekkel mindenkit sikerült bevonni a rendszeres testedzésbe. A Sporttudományi Koordinációs Intézet által szervezett kötelező testnevelés teljesítésével – amely az abszolutórium kiállításának a feltétele – kapcsolatos információk a mindenkori DE Testnevelés Ügyrendi Szabályzatában találhatóak meg. https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/5036704
A meghirdetett kurzusok sajátossága, hogy sportágakat hirdetünk meg, melyeket a magyar és külföldi hallgatók szabadon választhatnak, így igazán multikulturális programokat fejlesztettünk ki az évek során. A kötelező testnevelés órákon kívül nagy igény van a tömegsport rendezvényekre is, hiszen ezernél is többen versenyeznek a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa és a Zsíros Tibor Egyetemi Kosárlabda Kupa bajnokságokban; több százan síelnek rendszeresen, de az aerobic, spinning és konditermek is mindig zsúfoltak. A csaknem négy évtizedes Medikus Kupa és Műszaki Kupa, illetve az Agrár Sportnapok fő programoknak számítanak a versenynaptárban.
Folyamatosan bővítjük a sportszolgáltatások körét, de nem feledkezünk el az egyetemi dolgozókról sem. Minden félévben több szabadidős sportprogramot, versenyeket, táborokat szervezünk, többnyire egyetemi helyszíneken. Ezen eseményekre a sportreg.unideb.hu felületen, vagy személyesen tudnak jelentkezni az egyetemi polgárok.
A Debreceni Egyetem vezetése 2022 nyarán döntött arról, hogy a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség által fejlesztett Healthy Campus (https://sportsci.unideb.hu/programleiras) programjához csatlakozik, és két év alatt a 100 kritériumot teljesíti a megadott 7 témakörben:
- Egészséges Campus menedzsment
- Fizikai aktivitás és sport
- Táplálkozás
- Betegség megelőzés
- Mentális és társadalmi egészség
- Kockázati magatartás
- Környezet és fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás
A Healthy Campus program célja, hogy fokozza a hallgatók és az egyetemi közösség jól-létét minden szempontból. Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása, valamint azzal összhangban lévő FISU egészségről alkotott elképzelése szerint „Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jól-lét állapota és nem csupán a betegség hiánya”.
A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) célja, hogy az összes hallgató számára lehetőséget biztosítson a fizikai aktivitásban való részvételre az egészségük és jólétük érdekében. A Debreceni Egyetem ezért is csatlakozott a programhoz, hogy biztosítsa a teljes campus közösségnek ezt a lehetőséget, és még inkább személyre szabottan tudjon mind a hallgatóknak, mind a dolgozóknak sportolási lehetőséget biztosítani, valamint gondoskodni a lelki egészségükről, mindezt összhangban a fenntartható fejlődés céljaival.
2021. január 1.-től egyedüli hazai felsőoktatási intézményként, tagjai vagyunk az Európai Sportinnovációs Platformnak (Europen Platfrom for Sport Innovation) is.
Az állami egyetemi sportfejlesztési projekt - a Hajós Alfréd program - több pontjában is zászlóshajónak számít a Debreceni Egyetem. Nálunk már vannak sport témájú szabadon választható kredit kurzusok és sikerült elindítanunk a sporttudományi képzést is, melynek számos fejlesztési lehetősége van. Ennek igazi értéke, hogy valamennyi kar számára kínál együttműködést és önálló oktató-, kutató-, és fejlesztő munkát.
A kettős életpályamodell mint kutatási terület is jelen van az egyetemen, a sportképzés gazdag infrastrukturális háttérrel büszkélkedhet, a sportösztöndíj-program sokat segít az egyetemi sport fejlődésében, a mentorprogram pedig példaértékű a hazai felsőoktatás számára. A tehetséges fiatalok olyan segítséget kaphatnak, amely révén a sportolásban és a tanulásban is kivételes eredményeket érhetnek el. A kettő kiegészíti egymást, ehhez minden támogatást igyekszik megadni a Debreceni Egyetem.
A „Debreceni Egyetem Kiváló Sportolója” címet 2006-ban azon hallgatók elismerésére alapította az intézmény, akik jó tanulmányi teljesítményük mellett sportágukban országos, illetve nemzetközi szinten kiemelkedő teljesítményt értek el.
Nagy öröm, hogy hallgatóink rendszeresen szerepet vállalnak az egyetemi és városi szervezésű kontinens és világméretű sporteseményeken. A város és az egyetem együttműködésének, közös gondolkodásának eredménye, hogy az egyetem - a város támogatásával - gondozza a kosárlabda, a futsal és a röplabda sportágakat, így összehangoltan fejlődhet, és egymásra épülhet az egyetemen és Debrecen városában az élsport.
A Debreceni Egyetem mára az egyik legeredményesebb intézmény lett az Országos Egyetemi Bajnokságok tekintetében, sőt Olimpiai bajnok, Világbajnok és Európa bajnok hallgatóink is voltak és jelenleg is vannak.
A 2021-es tokiói nyári Olimpiai Játékokon 7 hallgató képviselte egyetemünket. A 2022-es pekingi Téli Olimpiai játékokon Liu Shaoang aranyérmet szerzett a férfi rövidpályás gyorskorcsolya 500 méteres számában. A Debreceni Egyetemről 5 sportoló vett részt a 2023. évi Téli Universiaden, melyet 2023. január 12. - január 22. között rendeztek az Amerikai Egyesült Államokbeli Lake Placidben. Bogesic Vedran, Kókai Máté és Molnár Gergő László a jégkorong csapat tagjaként az előkelő 4. helyet szerezték meg, míg gyorskorcsolyázóink közül Bejczi Botond és Bödei Bálint értek el helyezést.
2023. július 28-án, Kína negyedik legnagyobb városában, Csengtuban megrendezett Egyetemi Világjátékokon minden idők legjobb eredményét hozta el a magyar csapat 17 megszerzett éremmel. A magyar delegáció tagja volt többek között a Debreceni Egyetem képviseletében Szeghalmi Zsombor, aki a vízilabda csapat tagjaként egy ezüstéremmel gazdagodott, míg Török Gergely magasugró egy bronzéremmel tért haza.
A július 24-én kezdődő párizsi ötkarikás játékokon induló magyar csapat tagjaként többen is ott vannak a Debreceni Egyetem hallgatói közül. Battai Sugár Katinka, Kozák Luca, Senánszky Petra, Füzy-Tóvizi Petra, Vámos Petra és Kácsor Gréta is letehette az olimpiai esküt.
2023-ban Debrecenben került megrendezésre a MEFOB Fesztivál, ahol 8 sportág versenyzői mérték össze tudásukat. Az egyetemi sport legnagyobb fesztiválját a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS), a Debreceni Egyetemmel és Debrecen város támogatásával rendezte meg. A rendezvényen egyszerre több egyetemi Országos Bajnokság és döntő valósult meg és számos szabadidősport rendezvénnyel egészült ki a program, amellyel a szervezők fel kívánták hívni a figyelmet az egyetemista korosztály számára a rendszeres sport fontosságára és közösségformáló erejére. Az esemény elősegítette a sportdiplomáciai kapcsolatok erősítését, illetve erősítette az intézmények együttműködését is.
A 2023 év másik nagy sporteseménye az Európai Egyetemi Sportszövetség (EUSA) égisze alatt megrendezett 3x3 kosárlabda Egyetemi Európabajnokság volt, melynek szintén Debrecen adott otthont. A rendezvény 17 ország 35 egyeteméről 40 csapat részvételével zajlott a Debreceni Egyetem előtti téren.
A Debreceni Egyetem házigazdaként, illetve a szervezőbizottság tagjaként dolgozott a 2024-es Európai Egyetemi Játékok (EUG) https://www.eusa.eu/games/debrecen-miskolc-2024 szervezésén, amellyel hozzájárult többek között az egyetemi sportélet és szolgáltatások fejlesztéséhez, intézményünk arculatának erősítéséhez. A 7. Európai Egyetemi Játékoknak (EUG) Debrecen és Miskolc a házigazdája. 40 ország csaknem 450 egyetemének mintegy 6000 hallgatója, 1000 önkéntes, illetve 300 további résztvevő érkezik a két városba. Az esemény lehetővé teszi a Debreceni Egyetem nemzetközi hírnévének és kapcsolatainak fejlesztését, követlen kapcsolat kialakítását más európai felsőoktatási intézményekkel, sportdiplomáciai kapcsolatok erősítését. Az intézmény színeit 120 sportoló és kísérőik képviselik.
Jól mutatja a HÖK és az egyetem vezetésének sportbarát szemléletét a négy campuson elhelyezkedő sportlétesítmények dinamikus fejlődése. Nem csak tenisz, műfüves és rekortán atlétika pálya várja a sport szerelmeseit, hanem a felújított játékcsarnokokban, munkacsarnokokban és tornatermekben is mindig zajlik a sportélet.
A Debreceni Egyetem nemcsak a hallgatók és dolgozók egészséges életmódra nevelésében elkötelezett és példamutató a magyarországi intézmények között, hanem a tevékenységek végzéséhez szükséges sportlétesítmények fejlesztését illetően is. Ennek kiváló példái az elmúlt időszakban megvalósult sport-infrastrukturális beruházások:
A Nagyerdei Stadionban működő UniFit Fitness & Gym Center mintegy 2600 m²-en 200 edzésállomással a város egyik legújabb edzőkomplexuma, a DEAC-DAK Asztalitenisz Edzőközpontban 700 m²-en 15 asztalon sportolhatnak az igazolt, az amatőr pingpongozók, az egyetemisták és a hobbisportolók.
A Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központ (SET) https://setcenter.hu/ a Debreceni Egyetem fejlesztéseként megvalósult intézmény. Itt működik a Debreceni Egyetem Sportorvosi Tanszéke, mely jól képzett orvosi, gyógytornász és egészségügyi szakdolgozói háttérrel járul hozzá ahhoz, hogy a Központ komplex, hazánkban egyedülálló szolgáltatást biztosítson nemcsak élsportolók, hanem a szabadidős sportolók, a pusztán jó egészségi állapotuk, kondíciójuk megőrzésére törekvők, valamint a mozgásszervi rehabilitációra szorulók számára is.
A TEKNŐS névre hallgató Sportgazdasági-menedzsment és Teniszközpont a Debreceni Egyetem Böszörményi úti Campusán 3748 m² hasznos alapterülettel, 4 keményborítású teniszpályával várja a sportkedvelőket, amely mellett 2022-ben átadásra került a komplex TEKNŐS Munkacsarnok is. 2023 áprilisában a felújított és épületszárnyakkal kibővített DEAC lelátó is átadásra került, ahol csaknem 1500 m²-en 2 tanterem, több iroda és egy kiállítótér kapott helyet.