Hallgatói juttatások
Az itt ismertetett információkat tartalmazó egyetemi szabályzatok (pl. a tanulmányi és vizsgaszabályzat, a hallgatói térítési és juttatási szabályzat) teljes terjedelmükben megtalálhatók a Debreceni Egyetem honlapján az unideb.hu címen, Az Egyetemről>Szabályzatok menüpontban.
A Debreceni Egyetemen a hallgatói tanulmányi és szociális alapon járó térítések és juttatások rendszerét a felsőoktatási hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Kormányrendelet, illetve a rendeletben foglaltak alapján „A Debreceni Egyetem Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzata” állapítja meg. A szabályzat szerint a következő juttatásokat kaphatják meg a hallgatók:
I. Teljesítmény alapján adható juttatások
- Tanulmányi ösztöndíj
A tanulmányi ösztöndíjat az előző félévi tanulmányi eredmény alapján lehet elnyerni. Elsőéves hallgatók a képzés második félévétől kezdve kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat. Az egyetem hallgatóira egységes ösztöndíjrendszer vonatkozik, amelynek lényege, hogy nem a tanulmányi átlag, hanem matematikai képlet határozza meg az ösztöndíjak pontos összegét. A rendszer lényege, hogy csak az egymással ténylegesen összehasonlítható teljesítményű hallgatókat sorolják egy kategóriába. A tanulmányi ösztöndíj összegének megállapítására a félévek elején, a beiratkozások lezárása után kerül sor, a szabályzatban rögzített eljárásrend és összegek szerint. Az ösztöndíj mértéke az egyes kategóriákban 13.000–38.000 Ft.
A tanulmányi ösztöndíj kiszámítása:
- minden hallgató esetében megállapítják az ún. ösztöndíjindexet,
- egy adott szak/évfolyam/csoport hallgatóinak ösztöndíjindexeit csökkenő sorrendbe rendezik,
- a hallgatókat e sorrend alapján 4 sávba sorolják úgy, hogy összesen a hallgatók legfeljebb 35%-a részesüljön tanulmányi ösztöndíjban; adott ösztöndíjösszeg félévenként más-más tanulmányi eredményhez tartozhat,
- a két- vagy többszakos hallgatókat mindegyik szakjukon besorolják, ezt követően, ha az ösztöndíjösszegek különbözőek, azokat átlagolják.
2. Kiemelt szakmai és tudományos ösztöndíj
A kiemelkedő szakmai, tudományos teljesítményért járó ösztöndíjat pályázati úton azok kaphatják meg, akik méltók lennének akár a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra is, de abban a keret szűkössége miatt már nem részesülhettek. Ezt az ösztöndíjat legfeljebb a hallgatók 10%-a kaphatja meg, az odaítélés részletes szabályait az adott kar határozza meg. Egyszeri ösztöndíj esetén a legmagasabb összege 50.000 Ft.
3. Mesterképzési szakmai ösztöndíj
A mesterképzés első évfolyam első félévére beiratkozott, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, állami ösztöndíjas, teljes idejű képzésben részt vevő hallgatók mesterképzési szakmai ösztöndíjban részesülhetnek. Az ösztöndíjban a karok mesterképzős első évfolyam első félévére beiratkozott hallgatóinak legfeljebb 50%-a részesülhet. Az ösztöndíj a hallgató által a Kari Tanulmányi Bizottsághoz benyújtott pályázat/korábbi elbíráláshoz szükséges dokumentumok alapján egyszeri alkalommal folyósítható juttatás. Az ösztöndíjra azon hallgatók pályázhatnak, akik a mesterképzés első félévében legalább 20 felvett kredittel rendelkeznek, a mesterképzésre felvételi jogalapot jelentő előző képzés során legalább 3,00 összesített korrigált kreditindexet értek el, továbbá az alapképzési oklevelük legalább jó minősítésű.
Az ösztöndíj odaítélésének, illetve esetleges visszavonásának eljárási rendjét a karok határozzák meg. A pályázatok elbírálásánál előnyt jelent, ha a hallgató több nyelvvizsgával rendelkezik. Az ösztöndíj mértéke 15.000–30.000 Ft.
4. Kiemelt sportösztöndíj
A nemzetközi, országos, illetve regionális szinten elért kiemelkedő sportteljesítményért a rektor által kiírt pályázat alapján sportösztöndíj adományozható. A pályázatot minden félév elején írják ki, a támogatást egy félévre lehet elnyerni. Az ösztöndíjat önköltséges hallgatók is igényelhetik. Az ösztöndíjban azok a hallgatók részesülhetnek, akik a tanulmányi követelményeken túlmenően rendszeresen részt vállalnak a Debreceni Egyetem sportéletében. A pályázatot élsportoló vagy egyetemi minőségi sport kategóriákban lehet elnyerni. A sportösztöndíj összege kategóriától függően 5.000–30.000 Ft/hó.
5. Kiemelt művészeti ösztöndíj
A kiemelkedő művészeti teljesítményt nyújtó hallgatók a rektor által kiírt pályázat alapján művészeti ösztöndíjban részesülhetnek. A pályázatot minden félév elején írják ki, a támogatást egy félévre lehet elnyerni. Az ösztöndíjat önköltséges hallgatók is igényelhetik. A művészeti ösztöndíj összege kategóriától függően 5.000–30.000 Ft/hó.
6. Szakmai utak, gyakorlatok támogatása
A szakmai utakat, gyakorlatokat a karok döntése alapján támogatják. A Pannónia ösztöndíjjal külföldi egyetemen tanulmányokat folytató magyar hallgatókat pályázat alapján a karok külön támogatásban részesíthetik.
7. Szakmai gyakorlati ösztöndíj
A szakmai gyakorlati ösztöndíj a képzési és kimeneti követelményben meghatározott legfeljebb féléves összefüggő gyakorlaton részt vevő hallgatónak, pályázat alapján, legfeljebb egy tanulmányi félévre adható juttatás. A szakmai gyakorlati ösztöndíjban az a hallgató részesülhet, aki a szakmai gyakorlatot a képzés székhelyétől eltérő helyen teljesíti, és e helyen nem részesül kollégiumi ellátásban, valamint a szakmai gyakorlat végzésének helye és az állandó lakóhely közötti távolság legalább 1 km.
Az ösztöndíj odaítélésének feltételeit, mértékét, az odaítélés, az esetleges visszavonás eljárási rendjét a karok határozzák meg, de havi összege a hallgatói normatíva éves összegének 10%-át (16.660 Ft) nem haladhatja meg.
A 10 féléves osztatlan tanárképzés féléves, összefüggő egyéni iskolai gyakorlatán részt vevő állami ösztöndíjas, nappali tagozatos hallgatók külön állami forrásból szakmai gyakorlatuk időtartamára, de legfeljebb 5 hónapra szakmai gyakorlati ösztöndíjra jogosultak, amely nem minősül szociális alapú juttatásnak.
8. Nemzeti felsőoktatási ösztöndíj
A kiemelkedő szakmai, tudományos teljesítményért járó nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat az egyetem javaslata alapján a felsőoktatást felügyelő miniszter adományozza. Az ösztöndíjat pályázati úton egy tanévre lehet elnyerni, legfeljebb a hallgatók 0,8%-a kaphatja meg, a pályázók rangsorolásának részletes szabályait a kar határozza meg. Az ösztöndíj mindenkori összegét a költségvetési törvényben állapítják meg, jelenleg 40.000 Ft/hó.
9. Tehetséggondozási ösztöndíj
A kiemelkedő szakmai, tudományos teljesítményt nyújtó hallgatók bekerülhetnek a Debreceni Egyetem Tehetséggondozási Programjába (DETEP), amelynek tagjaként tutorális oktatásban, további szakképzésben részesülnek, felkészülhetnek a tudományos életpályára. A programban kiváló teljesítményt nyújtó hallgatók a programtanács döntése alapján ösztöndíjban részesülhetnek. Az ösztöndíj mértéke az elért teljesítménytől függően 16.000-160.000 Ft/félév.
10. Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program
Az ösztöndíjprogram célja a tanári pályát választó egyetemi hallgatók motiválása a hivatásuk szerinti tartós elhelyezkedésre, egyúttal a diplomaszerzést követően álláshely biztosítása. A sikeresen pályázó hallgatók ösztöndíjban részesülnek azon félévek időtartama alatt, amelyek során hallgatói jogviszonyuk fennáll, amennyiben a támogatási szerződés aláírásával vállalják, hogy az általuk megjelölt három megye egyikében, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) által megjelölt köznevelési intézményi kör intézményei közül választva, főállású foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesítenek, és azt tartósan, de legalább az ösztöndíj folyósítási idejének megfelelő időtartamban fenntartják.
A pályázat benyújtására az a magyarországi felsőoktatásban tanuló, Magyarországon vagy Magyarországgal szomszédos országban élő magyar anyanyelvű hallgató jogosult, aki a pályázat benyújtásának időpontjában egységes, osztatlan tanárképzést, gyógypedagógiai vagy tanítói alapképzést nyújtó felsőoktatási intézménybe felvételt nyert, illetve a pályázat benyújtásának időpontjában már tanulmányokat folytat és vállalja, hogy a tanárképzésben, gyógypedagógiai vagy tanítói képzésben végzettséget és szakképzettséget szerez, és az oklevél megszerzését követően – a támogatási szerződésben foglaltak szerint – a végzettségének, szakképzettségének megfelelő főállású foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesít, illetve tart fenn.
Az ösztöndíj megállapítása az ösztöndíjas jogviszony első félévében az ösztöndíjprogram értékelési szempontjai alapján differenciáltan 125.000 Ft–375.000 Ft/félév/fő közötti összegben történik. Az ösztöndíj összegére meghatározott értékelési szempontok figyelembevételével a Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Bizottság (KÖB) tesz javaslatot a miniszter számára.
Az ösztöndíjas jogviszony második félévétől az ösztöndíjak összegét a KÖB minden tanulmányi félév kezdetén felülvizsgálja a rendelkezésre álló keretösszeg, valamint az ösztöndíjas utolsó aktív félévében elért kreditindexe figyelembevételével. Az ösztöndíj megállapítása differenciáltan, 0–375.000 Ft/félév/fő közötti összegben történik.
A pályázati felhívást és a pályázat benyújtásának határidejét a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ teszi közzé minden tanévben a honlapján (kk.gov.hu/klebelsberg-kepzesi-osztondij).
A pályázatot elektronikusan és papír alapon, postai úton is be kell nyújtani. A pályázat elektronikus beadásához a következő elektronikus felület áll rendelkezésre: osztondij.e-kreta.hu
11. Gólya ösztöndíj
A Gólya ösztöndíjra azok a hallgatók jogosultak, akik a középfokú tanulmányaikat lezáró érettségi/szakmai vizsga évében az általános vagy a pótfelvételi eljárás keretében felvételt nyernek a Debreceni Egyetem bármely állami ösztöndíjas alap vagy osztatlan képzésére, felsőoktatási tanulmányaikat a felvétel évében aktív hallgatói jogviszony keretében megkezdik, illetve a közzétett pályázati felhívásra érvényes pályázatot nyújtanak be, és a pályázat elbírálását követően nyertesként kerülnek kihirdetésre.
Az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny, az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyek, a Szakma Kiváló Tanulója Versenyek döntőjében az első 30 helyezést elérőket, az Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenyei II. fordulójába bejutottakat egyszeri, előre meghatározott összeggel (100.000 Ft/fő) támogatja az egyetem, illetőleg az egyéb versenyeken az első húszba bekerülőket 50.000 Ft/fő összeggel.
Részletek:
https://unideb.hu/tajekoztato-debreceni-egyetem-20242025-tanevi-golya-o…
Doktoranduszoknak a fenti, teljesítmény alapján adható juttatásokat a jelenleg hatályos jogszabályok szerint nem lehet folyósítani. Ők doktori ösztöndíjat kapnak, ennek havi összege az első két évben 140.680 Ft, a sikeres komplex vizsgát követően a második két évben 180.680 Ft. Szociális rászorultság alapján megállapított ösztöndíjakban azonban a PhD-hallgatók is részesülhetnek.
12. Doktorandusz kiegészítő ösztöndíj
Az ösztöndíj célja a doktorandusz hallgatók támogatása és a doktori iskolák utánpótlásának segítése. Az ösztöndíjban a nappali tagozatos, állami ösztöndíjas, magyar nyelvű képzésben részt vevő doktorandusz hallgató részesülhet, aki kutatómunkája mellett vállalja a befogadó kar által meghatározott egyes többletfeladatok ellátását (pl. órák tartása, részvétel a beiskolázási tevékenységben, középiskolásoknak érettségi felkészítés), nem rendelkezik egyetemen kívüli munkaviszonyból származó rendszeres jövedelemmel, valamint nem részesül más nagy összegű tudományos ösztöndíjban (pl. Kooperatív Doktori Program). Amennyiben a pályázó harmad- vagy negyedéves doktorandusz hallgató, rendelkeznie kell legalább egy, elbírálásra beküldött publikációval olyan folyóiratban, amelyet a SCOPUS indexel. A nyertes pályázó a vállalt feladatok teljesítéséről minden félév végén a kar részére beszámolót készít.
Az ösztöndíj a pályázat benyújtásának félévétől a doktorandusz hallgató képzési jogviszonyának végéig tartó teljes időtartamra nyerhető el, azaz legfeljebb 4 évre (8 félévre), évente 12 hónapra. Az ösztöndíj mértéke első- és másodéves PhD hallgatók számára 65.000 Ft/hó (komplex vizsga előtt), harmad- és negyedéves PhD hallgatók számára 75.000 Ft/hó (komplex vizsga után).
Részletek: https://unideb.hu/palyazati-kiirasok
13. Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíj
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíj elnyerésére pályázhat a Debreceni Egyetem állami ösztöndíjas, nappali tagozatos doktori (PhD) képzésében résztvevő, 30. életévét be nem töltött, magyar állampolgárságú doktorandusz hallgatója, aki a doktori képzés első két félévében kiemelkedő teljesítményt nyújtott és képzési folyamatában a komplex vizsga letétele előtt áll.
Az ösztöndíj évente maximum 18 fő részére adományozható. Az ösztöndíj első 12 hónapra megállapított összegének (100.000 Ft/hó) 80%-a havonta, 20%-a a komplex vizsga letételekor, egy összegben kerül kifizetésre. A 13-36. hónap közötti időszakban a megállapított ösztöndíj (110.000 Ft/hó) 90%-a havonta, 10%-a a sikeres doktori védést követően, egy összegben kerül kifizetésre.
Részletek: https://gtidea.hu/hu/palyazati-kiirasok-2025
14. Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP)
Az EKÖP ösztöndíj pályázatai a hallgatói, kutatói kiválóságot támogatják olyan – alapképzésben, mesterképzésben vagy doktori képzésben részt vevő – hallgatók, valamint fiatal oktatók, kutatók támogatásával, akik az adott felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. Az EKÖP tudomány- és művészeti területektől függetlenül segíti az alkotómunkát, a tudományos kutatást és az innovációt.
Az EKÖP programban alapképzésben, mesterképzésben, doktori képzésben részt vevő hallgatók, valamint olyan oktatók, kutatók vehetnek részt, akik a doktori fokozatot legfeljebb 5 éve szerezték.
Az ösztöndíj 5-12 hónapra nyerhető el, összege alap- és mesterképzés esetén 125.000 Ft/hó, doktori képzés esetén 150.000.- Ft/hó, fiatal oktató, kutató I. (doktorvárományos) kategóriában 200.000 Ft/hó, fiatal oktató, kutató II. (posztdoktor) kategóriában 250.000.- Ft/hó.
15. Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program – Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP)
Az EKÖP Kooperatív Doktori Program célja, hogy a kutatás-fejlesztés és innováció területén tovább bővítse azon munkavállalók létszámát – elsődlegesen a kibővített MTMI (matematikai, természettudományi, műszaki, informatikai, agrártudományi, orvos- és egészségtudományi és művészeti) és gazdálkodás- és szervezéstudomány területeken –, akik szakmai ismereteiket a legfrissebb tudományos kutatási eredményekkel kívánják gyarapítani, és elkötelezettek tudásuk társadalmi, gazdasági hasznosításában.
Az EKÖP-KDP programban doktori képzésben részt vevő hallgatók vehetnek részt. Az ösztöndíj 24-48 hónapra nyerhető el, összege 400.000 Ft/hó.
Részletek: https://unideb.hu/palyazati-kiirasok
https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/aktualis-felhivasok/osztondijak/egyete…
II. Szociális rászorultság alapján adható juttatások
16. Szociális ösztöndíj
A szociális ösztöndíjat az Egyetemi Kollégiumi Felvételi és Szociális Bizottság (KFSZB) ítéli oda a rászorulóknak. A szociális ösztöndíjkérelmeket a kollégiumi felvételi eljárással egyszerre, azonos űrlapon, azonos igazolások benyújtásával lehet leadni. A kérelmeket az egyetemre frissen felvett elsőéveseknek az egyetemi felvételt követően, augusztus első felében kell leadniuk. A szociális ösztöndíjkérelmek elbírálása egyetemi szinten egységes, a kollégiumi felvételivel azonos pontrendszer alapján történik, mivel a hallgatók szociális helyzete nem függ attól, melyik karon tanulnak.
A hallgatói juttatásokról és térítésekről szóló kormányrendelet alapján – amennyiben elérik a bírálóbizottság által meghatározott minimális ponthatárt – kiemelt összegű rendszeres szociális ösztöndíjra jogosultak az alábbi csoportokba tartozó, hátrányos helyzetű hallgatók:
- fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorult, vagy
- halmozottan hátrányos helyzetű (hátrányos helyzetű és szülője, szülei legfeljebb az általános iskolát végezte, végezték el), vagy
- nagycsaládos (legalább két eltartott, tanuló testvére van), vagy
- családfenntartó (saját gyermeke van), vagy
- árva (25 éves életkor alatt).
- hátrányos helyzetű (családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vette, illetve akinek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát megállapította), vagy
- gyámsága nagykorúsága miatt szűnt meg, vagy
- félárva (25 éves életkor alatt).
Azoknak a rászoruló hallgatóknak, akik nem tartoznak a fenti csoportok egyikébe sem, és elérik a bírálóbizottság által meghatározott minimális ponthatárt, a rendszeres szociális ösztöndíj legkisebb összege 9.000 Ft/hó.
A szociális rászorultság elbírálásának legfontosabb szempontjai:
- családszerkezet – az egy háztartásban élő eltartók és eltartottak száma, illetve hogy az eltartók teljes vagy csökkentett keresetűek (munkanélküli, nyugdíjas stb.),
- jövedelem – a családban az egy főre eső éves bruttó jövedelem nagysága,
- távolság – az állandó lakóhely távolsága a képzés székhelyétől,
- egészségi állapot – az eltartók, a pályázó vagy a pályázó testvérének súlyos betegsége.
17. „Bursa Hungarica” Felsőoktatási Önkormányzati ösztöndíj
A „Bursa Hungarica” Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjat a települési önkormányzatok ítélik oda a legjobban rászoruló, területükön állandó lakóhellyel rendelkező hallgatóknak. Ezt a támogatást a megyei önkormányzatok kiegészíthetik. Az állam a települési és megyei önkormányzati támogatást megduplázza, de ha az önkormányzatok több mint 5.000 Ft-ot ítéltek oda a hallgatóknak, akkor is legfeljebb 5.000 Ft-tal egészíti ki. A Bursa ösztöndíjat már a végzős középiskolások is igényelhetik. A Bursa Hungarica ösztöndíj összege (önkormányzati és intézményi ösztöndíj együtt) 4.000–45.000 Ft/hó.
18. Egyszeri szociális ösztöndíj
A rendkívüli (egyszeri) szociális ösztöndíjat a KFSZB ítéli meg a tanulmányok során bármikor beadható pályázat alapján házasságkötés, saját gyermek születése vagy szülő elhunyta esetén, illetve más, rendkívüli méltányosságot érdemlő esetekben. A pályázat feltétele, hogy a rendkívüli esemény fél éven belül történjen. A támogatások összege jelenleg saját gyermek születése esetén 160.000 Ft, egyéb esetben 80.000 Ft.
19. Egyszeri alaptámogatás
Azok az elsőéves hallgatók, akik pályázatot nyújtanak be rendszeres szociális ösztöndíjra, szociális helyzetük alapján a rendszeres szociális ösztöndíj fejezetben felsorolt kiemelt csoportok valamelyikébe tartoznak (nagycsaládos, hátrányos helyzetű stb.), és elérik a bírálóbizottság által a rendszeres szociális ösztöndíjra való jogosultsághoz meghatározott minimális ponthatárt, tanulmányaik első félévében a kormányrendelet szerint jogosultak az egyszeri alaptámogatásra, melynek összege felsőoktatási szakképzés, alapképzés és osztatlan képzés esetén az éves hallgatói normatíva 50%-a (jelenleg 83.300 Ft), mesterképzés esetén az éves hallgatói normatíva 75%-a (jelenleg 124.950 Ft).