Transzglutamináz homológok és módosult formák (TG4 és TG2) szerepe a coeliakia és diabetes mellitus kialakulásában

Korponay-Szabó Ilma Rita
K 120392
K_16
Role of transglutaminase 4 and transglutaminase 2 modifications in the development of diabetes mellitus and celiac autoimmunity
47.800.000
47.800.000

A kutatás fő célkitűzése, hogy a coeliakia és az 1-es typusú diabetes mellitus közös előfordulása mögötti lehetséges oki kapcsolatot felderítse és annak molekuláris és sejtszintű alapjait tanulmányozza. Előzetesen egy pancreas organ donorokat vizsgáló tanulmányban coeliakia antoantitestek jelenlétét mutattuk ki fel nem ismert coeliakiában és klinikai diabetesben szenvedőknél és a pancreasban a transzglutamináz 2 fő coeliakia autoantigén mellett egy kevéssé ismert másik transglutaminázt (TG4) is találtunk, melynek biológiai hatásait keressük.