Termál és gyógyvizek optimalizált újrahasznosítása és környezetterhelő hatásának csökkentése innovatív mikrobiológiai, ipari , valamint kavitációs technológiák ötvözésével

Nagy Sándor Alex, Sipiczki Mátyás
GINOP-2.2.1-15-2016-00029
GINOP-2.2.1-15
Thermal and medicinal waters optimized recycling and reducing the ecological stress of innovative micro-biological, industrial and cavitation technologies combining
300.643.500
300.643.500
Hidrofilt Kft.
Hungarospa Hajdúszoboszlói Zrt.
Pannon Egyetem

A projekt K+F feladatai között szerepel olyan módszerek kidolgozása zooplankton, biotekton, ill. magasabb rendű szervezetek felhasználásával, amelyek segítségével a használt termálvíz – a sótartalom és a hőmérséklet csökkenés, valamint az algák általi tápanyag felhasználáson túl – további tápanyag eltávolítást követően olyan állapotba hozható, hogy az a természetes vizekbe való bebocsátás során a lehető legkisebb terhelést jelentse a befogadó vízterek számára. A vízhasználat után a csónakázó tóban, és az azt követő tározó tóban való tartózkodás során a hígító víz hozzáadásával nem csupán a sótartalom hígulása és a hőmérséklet csökkenése következik be, hanem a használt termálvízben található szervetlen és szerves anyagok – mint tápanyagok – bázisán a hígító vízzel bejutó élőlények szaporodása is elkezdődik.