Szív és vázizom kutatások az alkalmazkodás , regeneráció és teljesítőképesség javítása érdekében
(MYOTeam)

Nánási Péter Pál
GINOP-2.3.2-15-2016-00040
GINOP-2.3.2-15
Heart and skeletal muscle research to adaptation, improve performance and regeneration to recovery
(MYOTeam)
248.992.000
248.992.000
Szegedi Tudományegyetem
MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont

A pályázat célja, hogy a hazai szív- és vázizom kutatások terén eddigi is sikeresen együttműködő 3 intézmény fokozott együttműködése, megújított technikai- és személyi feltételei révén megőrizze, illetve tovább növelje nemzetközi versenyképességét. A kutatások 4 egymáshoz kapcsolódó, egymást erősítő stratégiai területre koncentrálódnak:
1. A vázizomzat regenerációjának, alkalmazkodó képességének biokémiai, molekuláris biológiai valamint elektrofiziológiai jellemzése.
2. A szívizom vérellátását biztosító koszorúerek szűkületének, illetve elzáródásának következtében kialakuló iszkémia során jelentős strukturális, metabolikus és elektrofiziológiai változások következnek be.
3. A szívizomzat számos elektrofiziológiai és strukturális változáson megy keresztül a különféle szívbetegségek következményeként.
4. A magas vérnyomás, elhízás, diabetes és inzulin-rezisztencia a társadalom jelentős részét érintő komplex, egymástól függő betegségek.