pHioniC - PH and Ion Transport in Pancreatic Cancer

University of Münster - Westfaelische Wilhelms-Universitaet Muenster
University of Florence - Universita Degli Studi di Firenze
University of Copenhagen - Kobenhavns Universitet

A pályázat célja a hasnyálmirigy rák kialakulását és metasztázis képességét elősegítő tumor mikrokörnyezet felderítése, különös tekintettel tumor mikrokörnyezet ionösszetételére, pH-jára, és a tumort infiltráló immiunsejtek tulajdonságaira. A pályázat megvalósítását egy nemzetközi PhD hallgatói képzési hálózaton keresztül egymással szinergikusan működő kutatócsoportok végzik. A pályázat céljainak megvalósításában 7 ország 12 ktatócsoportja, és a hozzájuk kapcsolódó további 5 partner labor és 3 kis- és középválallat vesz részt. A pályázat megvalósításához 15 PhD halgató felvételére kerül sor, akiknek a képzésére igen jelentős erőforrásokat kívánunk biztosítani. A kutatási program közvetlen tudomáynos céljai: 1.modellek előaállítása, melyekkel az egészséges és a daganatos hasnyálmirigy szöveteinek pH mintázata feltérképezhető 2. a savas mikrokörnyezet hatásainak elemzése a PDAC kailakulására 3. új kezelési stratégiák kialakítása, melyek alapját az 1. és 2.pontban tett felfedezések adják.