PEPSYS – A peptiderg szignalizáció komplexitása és szerepe szisztémás betegségekben

Bácsi Attila
GINOP-2.3.2-15-2016-00050
GINOP-2.3.2-15
The Complexity of Peptidergic Signaling and it's Role in the Systemic Diseases
650.000.000
650.000.000

A PTE és a DE „excellence” munkacsoportjai által létrehozott Stratégiai műhely (szorosan együtt működve a SE kiváló kutatóival) molekuláris és transzlációs medicina orientációjú célja annak feltárása, hogy a peptiderg szignalizáció hogyan vesz részt a homeosztázis, valamint a nagy gyakoriságú szisztémás betegségek és szövődményeik kialakulásában. A cél elérésének érdekében a Műhely egy olyan, teljes mértékben originális szemléletet kíván meghonosítani, amely rendszerszinten, az élettani és kórélettani funkciókat meghatározó folyamatok (kommunikáció, protekció, nutríció, regeneráció) mátrix-szerű komplexitása mentén vizsgálja a peptidek dinamikus szerepét a betegségek patológiájában, diagnózisában, prevenciójában és terápiájában. A bemutatandó multidiszciplináris platform alkalmazásával így a projekt jelentős mértékben hozzájárul a hazai tudásbázisok K+F kapacitásának erősítéséhez és nemzetközileg is magas színvonalú kutatási eredmények létrehozásához.