QS (Quacquarelli Symonds) EECA University Rankings

A Quacquarelli Symonds (QS) a feltörekvő európai és közép-ázsiai országok egyetemeit állította sorrendbe Emerging Europe and Central Asia néven. A 2021 decemberében közzétett listán 450 egyetem mutatóit mérték össze és adták közre a rangsor készítői. Magyarországról 16 egyetem került fel a listára, az első 40 között 4 magyar egyetemet találunk: az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 26., a Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a 29., a Debreceni Egyetem pedig a 40. helyet szerezte meg.

A világranglistával ellentétben a szűkebb rangsor objektívebben tükrözi a fejlődő országok egyetemeinek színvonalát, hiszen ebben az összesítésben nem szerepelnek sem amerikai, sem pedig angol egyetemek, az anyagilag hasonló lehetőségekkel rendelkező felsőoktatási intézményeket mérik össze. A sorrend kialakításakor 10 fő tényezőt súlyoznak a lista készítői: az akadémiai elismertség 30%, a munkaadói elismertség 20%, az oktató/hallgató arány, az egy oktatóra eső publikációk száma és a webes megjelenések 10-10%, a PhD fokozattal rendelkezők száma és a publikációk idézettsége és a webes hatás 5-5%, a külföldi oktatók és a külföldi hallgatók aránya pedig 2,5-2,5% súllyal esik a latba.

Rangsor
Egyetem