„Nano-bioimaging”: nagy idő és térbeli felbontású képalkotó vizsgálatok fejlesztése és alkalmazása a biomedicinában

Vámosi György
GINOP-2.3.3-15-2016-00030
GINOP-2.3.3-15
„Nano-bioimaging”: Developing and Applying of Big Temporal and Spacial Resolution Imaging Studies
79.999.994
79.999.994
MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont

A molekuláris dinamikai és szuperrezolúciós morfológiai vizsgálatok eredményeinek egybevetésének érdekében a konzorcium egyedi eszközparkot kíván létrehozni, mellyel az élő szövetben megfigyelhető gyors szubcelluláris változások, a szuperrezolúciós morfológia és a molekulák dinamikai vizsgálata megvalósíthatók. Azért, hogy az interakciók tanulmányozása is megvalósuljon, egy „Stimulated Emission Depletion” (STED)-Fluorescence Lifetime Imaging (FLIM) szuperrezolúciós mikroszkóp beszerzését is indokolt.
A kialakítandó eszközpark kiemelkedő lehetőségeket biztosít a pályázók klinikai relevanciájú idegtudományi kutatásaiban (pl. az epilepszia, memória, neurodegeneráció, stroke és fájdalom mechanizmusa).
A világon egyedülálló műszeregyüttes jelentősen növelni fogja a hazai és külföldi együttműködések számát. A beszerzendő műszerek kiválóan alkalmasak
hatóanyagok célmolekulákhoz történő kötődésének vizsgálatára is in vivo, és így gyógyszeripari alkalmazásokra.