EnTIRE - Az etika normatív keretrendszerének és a kutatás integritásának feltérképezése

Kakuk Péter
H2020-SwafS-2016-17-741782
H2020
EnTIRE - Mapping Normative Frameworks for EThics and Integrity of REsearch
EUR
Alkalmazott
Stichting VU-VUmc
University of Oslo - Universitetet I Oslo
Catholic University of Leuven - Katholieke Univesiteit Leuven
European Network Of Research Ethics Committees
The University of Manchester
European University of Madrid - Universidad Europea de Madrid SL
Dublin City University
Sveuciliste U Splitu Medicinski Fakultet
Gesinn.It Gmbh & Co Kg

A cél egy olyan platform létrehozása, amely létrehozza a kutatási etikát és a kutatói integritást (RE+RI) szabályozó normatív keretrendszert. A platform könnyen hozzáférhető, támogatja a kutatást és az értékelést, és valamennyi résztvevőt bevon, így törekedve a fenntarthatóság elérése. A platform elősegíti az etikai normák alkalmazását, a kutatás felelősségteljes lebonyolítását, és végül támogatja a kutatási kiválóságot, és erősíti a társadalom kutatásba vetett bizalmát és megállapításait.
Our aim is to create a platform that makes the normative framework governing Research Ethics and Research. Integrity (RE+RI) easily accessible, supports application in research and evaluation, and involves all stakeholders in a participatory way, thus achieving sustainability. The platform will foster uptake of ethical standards and responsible conduct of research, and ultimately support research excellence and strengthen society’s confidence in research and its findings.