Életet veszélyeztető akut megbetegedések súlyossági és halálozási mutatóinak javítása transzlációs orvostudományi megközelítésben – Stay Alive

Papp Zoltán
GINOP-2.3.2-15-2016-00048
GINOP-2.3.2-15
Stay Alive - The Improvement of Severity Index and Mortality Rates of Life - Threatening Acut Diseases in the Approach of Translational Medicine
303.186.296
303.186.296
Szegedi Tudományegyetem

A súlyos, akut, életet veszélyeztető állapotok közül, több megbetegedésben is a megfelelően gyors orvosi beavatkozás ellenére is elfogadhatatlanul magas, 30-50%-os a halálozás. Ennek fő oka a betegségek kialakulásának, azaz patomechanizmusának hiányos ismerete, a prevenció hiányosságai, a szegényes intervenciós operatív illetve farmakológiai beavatkozások megléte. Jelen konzorciumban célul tűztük ki három fő területen: I) a súlyos nekrotizáló hasnyálmirigy gyulladás, II) agyi érkatasztrófákban történő kutatások és II) a szívelégtelenség, hirtelen szívhalál összehangolását, nemzetközi szintű centrum(ok), hálózat(ok) kialakítását.