A portálcsalád olyan szoftverelemeket alkalmaz, amelyek lehetővé teszik, hogy megfeleljen a jelenlegi akadálymentesítési szakmai elvárásoknak, sztenderdeknek. Az elérhető technológiai lehetőségek közül a szakmai sztenderdek szerinti technológiai megoldások alkalmazására törekszünk a portálcsalád a WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) szabvány szerint.
A Debreceni Egyetem elkötelezett annak érdekében, hogy honlapját az akadálymentesítéséről szóló 2018. évi LXXV. törvény szerint akadálymentessé tegye.
A portálcsalád weboldalai jelenleg a megfelelőségi státusz tekintetében részben felelnek meg a közszférabeli szervezetek honlapjainak akadálymentesítéséről szóló 2018. évi LXXV. törvénynek. A részben történő megfelelés az alábbi nem akadálymentes tartalmakra áll fenn:
- A képernyőfelolvasó programot használó felhasználók részére a honlapon található tartalmak között előfordulhat olyan kép vagy ikon, amelynek nincs, vagy nem megfelelő a szöveges alternatívája vagy a címsor hierarchiája nem megfelelő.
- A weboldalon található olyan link, grafikus vagy szöveges elem, amelynek az elvárt szint alatti a kontrasztaránya.
- A honlap oldalai tartalmazhatnak olyan külső forrásból, harmadik féltől származó videókat, melyek nem rendelkeznek szöveges feliratozással, hivatkoznak olyan médiatartalmakra, melyek nem kellőképpen vezérelhetőek billentyűzet segítségével.
- A honlapon előfordulhatnak olyan szkennelt pdf állományok, melyek nem felolvashatóak.
A DE célja, hogy az intézményi weboldalak a lehető leghamarabb teljeskörűen akadálymentessé váljanak. Ennek érdekében olyan megoldások alkalmazására törekszünk, amely lehetővé teszi, hogy webes tartalmaink könnyen hozzáférhetők a fogyatékkal élők számára, beleértve a látási, hallási, fizikai, beszéd-, kognitív, nyelvi, tanulási és neurológiai fogyatékossággal élőket.
Honlapjaink érvényes tartalommal bírnak, vagyis tartalmaink könnyen megérthetők és használhatók, valamint több eszközt és böngészőt támogatnak. Webes felületeink adaptívak. A portálcsalád legtöbb eleme elérhető billentyűzet segítségével, törekszünk arra, hogy tartalmaink tiszták és egyszerűek legyenek, így a sérült emberek is könnyedén megérthetik és használhatják. Felületeink robusztusak, vagyis a tartalmaink rugalmasak és kifinomultak, kompatibilisek a sérültek segítségtechnológiájával. A fejlesztések során nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a feltöltött tartalmak esetében megtalálhatók legyenek szöveges alternatívák a nem szöveges tartalmainkhoz, hogy világos és következetes navigációs mechanizmusokkal működjenek honlapjaink. Fontos elem továbbá, hogy portálcsaládunknál hozzáférhető a billentyűzet és alternatív beviteli módok.
A WCAG szabvány ajánlásai szerint a kontrasztos mód már nem képezi az akadálymentesítés részét az unideb.hu portálcsaládban, helyette más, modernebb eszközök kerültek bevezetésre (pl.: felolvasó szoftverek támogatása, billentyűzettel körbejárható struktúra [TAB billentyű lenyomásával]).
A weboldal reszponzív kialakítása miatt a tartalom rugalmasan alkalmazkodik a különböző eszközök képernyőméreteihez, így a felhasználók számára optimális megjelenést biztosít. A kialakítás során kiemelt figyelmet fordított rá az intézmény, hogy a design és elrendezés gondosan tervezett legyen, így a kisebb képernyőkhöz igazodó változtatások nem befolyásolják negatívan az oldal felhasználhatóságát.
A Debreceni Egyetem portálcsaládjának elemei magas látogatottsággal bírnak. Mindazokat, akik honlapcsaládunk használatában segítségre szorulnak, a fentiek szerinti leginnovatívabb akadálymentesítési megoldásokkal segítjük.