GY.I.K. – Nemzetközi kapcsolatok, Erasmus, külföldi ösztöndíjak

Mikortól utazhatok külföldre ösztöndíjjal az egyetemi tanulmányaim alatt?

• Az Erasmus+ program keretében már az egyetemi tanulmányok második évében, két lezárt félév után külföldre utazhatsz tanulmányi céllal vagy szakmai gyakorlatra.

Hová utazhatok ösztöndíjjal a Debreceni Egyetemről?

• Az Erasmus+ program keretében az Európai Unió tagországaiba és néhány társult országba (Észak-Macedónia, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Törökország, Szerbia) lehet utazni, de emellett a világ szinte összes országába pályázhatsz ösztöndíjat más programok keretében (pl. ISEP, Campus Mundi). A Debreceni Egyetemnek nagyon kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszere van, több száz partneregyetemmel van Erasmus szerződése.

Mennyi időt tölthetek külföldön, többször is pályázhatok?

• Többször is részesülhetsz ösztöndíjban, az Erasmus programban pl. egy képzési ciklus alatt összesen 12 hónap ösztöndíjkeretet használhatsz fel. A minimum időtartam tanulmányi célú ösztöndíjak esetében egy szemeszter (legalább három hónap), a szakmai gyakorlatok esetében pedig 60 nap.

Nincs még nyelvvizsgám, így is pályázhatok ösztöndíjra?

• Az Erasmusban nem a nyelvvizsga a feltétel, hanem egy B2-es szintű nyelvtudás az adott nyelvből. Ha nincs még nyelvvizsgád, de a nyelvtudásod ennek megfelelő szintű, akkor azt az egyetem nyelvi tanszéke is leigazolhatja.

Mennyi ösztöndíjat kaphatok? Az ösztöndíj fedezni fogja az összes költségemet?

• Az Erasmus programban adott ösztöndíj egy havi átalány, amely egy fix összeg az adott országra vonatkozóan, ez nem feltétlenül fedezi minden esetben az összes költséget, pl. drágább országok fővárosaiban, nagyobb városaiban a szállásköltség jóval magasabb lehet, mint egy kisebb városban, ahol az egyetem tud kollégiumi szállást biztosítani. A jó hír, az, hogy szociális kiegészítő támogatást is lehet pályázni az ösztöndíj mellé, így összesen akár 720 EUR is lehet a havi támogatás.
Legutóbb frissítve: 2021. 07. 28. 11:21