Magyar Tudomány Ünnepe, 2017

Az országgyűlés a 2003. évi XCIII törvénnyel november 3-át – azt a napot, amelyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak 1 évi jövedelmét Magyar Tudós Társaság alapításának céljára felajánlotta, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását – a Magyar Tudomány Ünnepévé nyilvánította.

A Magyar Tudományos Akadémia 2017 novemberében 14. alkalommal rendezi meg a hazai tudományos élet kitüntetett eseményét, a „Magyar Tudomány Ünnepe 2017” című országos és határon túli programsorozatot, amelynek idei mottója az „Emberközpontú tudomány”.

A rendezvénysorozat célja, hogy rámutasson a tudomány rendkívül gyors fejlődésére, valamint a tudomány és a társadalom együttműködésének szükségességére az életminőség kedvező irányú befolyásolása érdekében.

A kiemelt programok, rendezvények vezető témái

• az orvosi diagnosztika új lehetőségei
  • precíziós nemesítéssel a tudományosan megalapozott biogazdálkodásért
  • ember és gép közötti kommunikáció
  • demencia, öregedés
  • ember és tudomány viszonyának változása és jövője
  • kiberbiztonság
  • okosváros-fejlesztések
  • genomika a XXI. században
  • a nők szerepe a tudományban

A „Tudomány és Parlament” című rendezvényen – a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj 20 éves jubileuma alkalmából – a három nagy tudományterület volt Bolyai-ösztöndíjas akadémikusai ismertetik kutatói életpályájukat.

A 2017. évi Magyar Tudomány Ünnepe kapcsolódik az Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett Arany János-emlékévhez, melynek akadémiai programjai többek között Arany János életének akadémiai vonatkozásait ismertetik az érdeklődő diákok számára.

A Debreceni Egyetem idén is számos rendezvénnyel csatlakozik az országos programsorozathoz. A rendezvények sorát hagyományosan a doktor- és díszdoktoravató ünnepség zárja november 25-én. A programok – folyamatosan bővülő – listája és az egyes rendezvények részletes adatlapja alább érhető el:

2017. november 7.

2017. november 8.