A multimodális kommunikáció rejtett dimenziói

A Magyar Tudomány Ünnepe
"Oknyomozó tudomány"
Az esemény címe A multimodális kommunikáció rejtett dimenziói
Az esemény műfaja Workshop
Tudományterület Interdiszciplináris
Kezdés 2016. 11. 24. 11 óra 00 perc
Befejezés 15 óra 00 perc
Program 11:00 - 12:00 Hunyadi László - Váradi Tamás: A multimodális kommunikáció időszerkezete

12:00 - 12:30 Abuczki Ágnes: Diskurzusjelölők időbeli sajátosságaik elemzési lehetőségei a HuComTech-korpuszban

12:30 - 13:30 ebédszünet

13:30 - 14:00 Kovács György: A témairányítás eseteinek osztályozása mély neuronhálók segítségével

14:00 - 14:30 Takács Karolina - Szekrényes István: Automatizált szóhatár illesztés a HuComTech-korpuszban

14:30 - 14:45 kávészünet

14:45 - 15:15 Kiss Hermina: A spontán beszélt nyelv szintaxisa a HuComTech korpusz alapján

15:15 - 15:45 Szekrényes István: A prozódia időszerkezetének modellezési lehetőségei

15:45 - 16:00 Hunyadi László: Zárszó
Szervező intézmények Debreceni Egyetem, Általános és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék
MTA Nyelvtumányi Intézet
Helyszínek Debreceni Egyetem, Főép. IV. em. 418. terem
Régió Észak-Alföld
Kapcsolattartó Szekrényes István, xepenator@gmail.com, +36 (30) 439 / 2304
Az esemény honlapja http://lingua.arts.unideb.hu/index.php?id=news
Szinopszis, összefoglaló
(legfeljebb 4000 karakter)
A kommunikáció verbális, a nyelvtudomány klasszikus tárgyát jelentő aspektusa mellett a kommunikációban résztvevők között kialakuló interakció mélyebb megértésében fontos tényezőt jelentenek az egyéb, nem verbális modalitásokon (gesztusok, hanglejtés, tekintet stb.) alapuló megfigyeléseink. Workshopunk célja egy, az emberi kommunikáció ezen összetettségének vizsgálata céljából megalkotott élőnyelvi, az interakciók vizuális és hangzó oldalát is tartalmazó multimodális korpusz és a korpusz elemzéséhez használt számítógépes módszereknek a bemutatása. A számítógép elemzéseinkben betöltött szerepe nem korlátozódik az adatok gyors, leíró jellegű, az események gyakoriságát és együttállásait bemutató feldolgozására. Jelen kutatásban a gép nem csupán eszköz, hanem egy jövőbeli kommunikációs partner is egyúttal, aki a korpuszban rögzített megfigyeléseinkre támaszkodva felismerni és értelmezni „tanulja” az emberi viselkedés fizikailag mérhető mintázatait. Ezek a mintázatok sok esetben az ember számára sem közvetlenül hozzáférhetők. Kutatásunk egyik legfontosabb célja, hogy ezeket a rejtett időbeli mintázatokat egy e célra alkotott számítógépes algoritmus segítségével megtaláljuk és felhasználjuk az emberi kommunikáció eddig ismeretlen dimenziókat rejtő időszerkezetének feltérképezéséhez. Az előadások a jelenleg folyó kutatások különböző aspektusainak eddigi eredményeit foglalják össze számos, számítógépes és elméleti nyelvészeti, kommunikációelméleti és mesterséges intelligencia szempontjából. Az előadásokhoz minden esetben gyakorlati példákat is bemutatunk a HuComTech korpuszból. Lehetőség nyílik arra is, hogy a hallgatóság az adatbázis struktúráját követve saját szempontjai alapján valósítson meg kereséseket.
Legutóbb frissítve: 2021. 07. 28. 11:21