Belgyógyászati Klinika C épület

A Belgyógyászati Klinika C Épületének fő profilja - az általános belgyógyászati területi ellátási kötelezettségen túl - a klinikai immunológia, mely során a régió immunológiai betegeinek (szisztémás autoimmun betegségek, elsődleges immunhiány, terhességi immunitás) ellátását végzik, mint Belgyógyászati Immunológiai Központ. A másik profil az angiológiai betegségben (érszűkület, vénás betegségek) szenvedők ellátása, mely az Angiológiai Részlegen zajlik. A harmadik profi a különböző aferezis technikák alkalmazása, elsősorban akut immunneurológiai kórképekben, autoimmun betegek krízisállapotában, mely az Aferezis Részlegünkön valósul meg.

A Belgyógyászati Immunológiai Központban 8 fő immunológus szakorvos végzi a szisztémás autoimmun és elsődleges immunhiányos betegek ellátását, 4 szakrendelőben, heti 66 órában. A központnak 43 immunológiai, 5 reumatológiai és 2 intenzív terápiás ágya van. A külön kialakított immunterápiás ágyakon végzik a járóbetegek immunglobulin pótlását, illetve biológiai terápiák megadását.

A központ az ország minden részéről fogad szisztémás autoimmun betegeket (SLE, Sjögren szindróma, szisztémás szklerózis, gyulladásos izombetegségek, kevert kötőszöveti betegség, antifoszfolipid szindróma, sokízületi gyulladás), továbbá elsődleges immunhiányos betegek gondozását, illetve terhességi immunitás kivizsgálását is végzi.

Az Angiológiai Részlegen 3 fő angiológus szakorvos végzi a regionális érbetegek (érszűkület) ellátását, 1 fő szakorvos lát el vénás elégtelenségben szenvedő betegeket, 1 fő szakorvos pedig a Raynaud-szindrómás betegek gondozását végzi a járóbeteg szakrendeléseken. A részleghez 16 angiológiai és 2 intenzív terápiás fekvőbeteg ágy tartozik és kúraszerű ellátás keretében rheológiai kezelések zajlanak. A részlegen diagnosztikus és intervenciós beavatkozások (DSA, CT angiographia, stent behelyezés, tágítás) szervezése is történik.

Az Aferezis Részleghez 5 intenzív terápiás ágy tartozik, melyen minden típusú aferezis (plazma-, foto-, reoferezis) kezelés elérhető. A részleg az akut neuroimmunológiai krízis állapotok (myasthenia gravis, Guillan-Barre szindróma) és szisztémás autoimmun kórképekben jelentkező krízis állapotok ellátását végzi regionális jelleggel.

A klinika oktatómunkájából az általános orvosképzésben kiemelhető, a belgyógyászaton belül a klinikai propedeutika, klinikai immunológia és reumatológia, valamint az angiológiai tematikus oktatás, illetve évközi és nyári belgyógyászati blokkgyakorlatokban való részvétel. Az általános orvosképzés mellett a fogorvosképzésben résztvevő hallgatók belgyógyászati oktatásában is jelentős részt vállal az intézmény, illetve szakorvosképzés is zajlik a klinikán. Az oktatási tevékenység a szakdolgozók képzésére is kiterjed, melynek során ápolók, reumatológiai szakápolók, kardiológiai és angiológiai szakasszisztensek, diplomás ápolók, gyógytornászok, betegkísérők érkeznek a klinikára gyakorlatot teljesíteni.

Legutóbb frissítve: 2024. 11. 07. 14:31