A sport vonatkozásában a Sporttudományi Koordinációs Intézet feladatai sokrétűek: egyrészt a sporttudományi képzések (alap-, mesterszakok, posztgraduális képzések) fejlesztése; a hazai és nemzetközi kapcsolatok szélesítése; a Nagyerdei Stadionban működtetett 1200 m2-es Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központ koordinálása. Másrészt a hallgatóknak nyújtott rendszeres egyetemi testnevelés és a szabadidő hasznos eltöltését szolgáló tömegsport, harmadrészt pedig a sportban kiemelkedően tehetséges hallgatók számára a versenysport lehetőségének biztosítása a tanulás mellett.
Egy évtizeddel ezelőtt kezdődött el a Debreceni Egyetemen az a sportfejlesztési program, mely mintaként szolgál a hazai felsőoktatási testnevelés és sport számára. Egyetemünk sportolói életutat kínál a tanulásban és sportban is kiemelkedő sportolóknak. A Debreceni Egyetem mára az egyik legeredményesebb intézmény lett az országos egyetemi bajnokságok tekintetében, sőt Európa-bajnok, olimpiai bajnok és világbajnok hallgatók is vannak. A város és az egyetem együttműködésének, közös gondolkodásának eredménye, hogy az egyetem – a város támogatásával - gondozza a kosárlabda, a futsal és a röplabda sportágakat, így összehangoltan fejlődhet és egymásra épülhet az egyetemen és Debrecen városában az élsport.
A versenysport alappillére az 1919-ben létrejött Debreceni Egyetemi Atlétikai Klub (DEAC) és az 1907-ben alapított DASE Diáksport Egyesület, amely ma inkább utánpótlásképzésben és szabadidősportban tevékenykedik. Az intézmény legfontosabb sportjellemzői: élvonalbeli egyetemi csapatok több sportágban, több mint ezer igazolt sportoló, Sporttudományi Koordinációs Intézet, Sportiroda és új képzések, korszerű sportinfrastruktúra.
Közel 4000 fiatal és idősebb sportoló versenyez a hagyományos fekete-fehér összeállításban, a DEAC színeiben, mely 32 szakosztállyal a legnagyobb egyetemi klub Magyarországon. Egyedülálló mentorprogramjával, gyönyörű környezetben fekvő, modern infrastruktúrájával és újszerű kezdeményezéseivel ma már minta a hazai felsőoktatásban.
1965-ös budapesti 4. nyári Universiade után csaknem hatvan évvel minden idők legnagyobb multisporteseményét rendezi majd Magyarország az egyetemi sport keretei között 2024-ben. A 6. Európai Egyetemi Játékoknak 2024-ben Debrecen és Miskolc lesz a házigazdája, amelyen várhatóan 40 ország csaknem 450 egyetemének mintegy 6000 hallgatója, 1000 önkéntes, 300 további résztvevő vesz majd részt. A Debreceni Egyetem hallgatói sportolóként vagy önkéntesként aktív részesei lehetnek az eseménynek.
A Debreceni Egyetem nemcsak a hallgatók és dolgozók egészséges életmódra nevelésében elkötelezett és példamutató a magyarországi intézmények között, hanem a tevékenységek végzéséhez szükséges sportlétesítmények fejlesztését illetően is. Ennek kiváló példái az elmúlt időszakban megvalósult sport-infrastrukturális beruházások. A Nagyerdei Stadionban működő UniFit Fitness & Gym Center mintegy 2600 m2-en 200 edzésállomással a város egyik legújabb edzőkomplexuma, a DEAC-DAK Asztalitenisz Edzőközpontban 700 m2-en 15 asztalon sportolhatnak az igazolt, az amatőr pingpongozók, az egyetemisták és a hobbisportolók. A legfiatalabb épület a TEKNŐS névre hallgató Sportgazdasági-menedzsment és Teniszközpont, mely a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán 3748 m2 hasznos alapterülettel, 4 keményborítású teniszpályával várja a sportkedvelőket, illetve a Teknős Munkacsarnok, amellyel a létesítmény immáron komplex módon elégíti ki az egyetemi sport és oktatási igényeket.
További videók: