GY.I.K. – Kollégiumok és szociális ösztöndíjak

Kollégiumok és szociális ösztöndíjak

Kollégiumi felvételi

A családunkban azt hallottam, hogy csak bizonyos kollégiumokba lehet jelentkezni. Kapunk majd valamilyen pályázati lapot, amin a kollégiumot igényelni lehet? Hogyan kapunk értesítést az eredményről?

  • Nem, 2014 óta a Debreceni Egyetem bármely nappali tagozatos hallgatója bármely kollégiumot megjelölheti a kollégiumi felvételi során. A jelentkezés a kollegiumok.unideb.hu honlapon keresztül kitöltött, kinyomtatott, ALÁÍRT (!) pályázati lappal és a csatolt igazolásokkal történik. A pályázatokat az adott eljárás információi (Pályázati felhívás) alapján meghirdetett módon kell benyújtani a Debreceni Egyetem Kollégiumi Felvételi és Szociális Bizottságának. A pályázatok bírálatát, pontozását és a kollégiumi felvételi döntést követően a határozatokat a kollegiumok.unideb.hu honlapra töltik fel az Elbírált kérvények menüpontba

Több kollégiumba is tudok jelentkezni? Ki dönti el, hogy melyikbe kerülök?

  • Igen, akár mind a 15 kollégiumba jelentkezhet a pályázó, persze nem elfelejtve, hogy ebből három nem Debrecenben található. (És fordítva, a NEM debreceni székhelyű karok, képzések esetén, elsősként a Hajdúböszörményi, Nyíregyházi, Szolnoki Kollégiumba érdemes jelentkezni, a többi kollégium Debrecenben található.) A pályázónak, ha több kollégiumot jelöl meg, a jelentkezési felületen (kollegiumok.unideb.hu) egy preferenciasorrendet kell felállítania. Hova szeretne leginkább bekerülni és ahhoz képest melyik kollégiumi jelentkezése a másodlagos, harmadlagos. A kollégiumi felvételi eljárást támogató számítógépes program a hallgató elnyert szociális pontszáma alapján elsőként az első helyen megjelölt kollégiumba próbálja felvenni, aztán a második helyen megjelöltbe és így tovább. Érdemes több kollégiumot is megjelölni a biztos bekerülés érdekében.

Várhatóan nagyon magas, több mint 450 ponttal fogok bejutni az egyetemre. Így a kollégiumi felvételim is biztosnak mondható?

  • Nem, az elsősök kollégiumi felvételi eljárásában kizárólag a pályázó szociális helyzete alapján kapott pontokkal lehet kollégiumba kerülni. A tanulmányi teljesítmények közül csak az egyetemen belül szerzett tanulmányi eredmény fog számítani, az ún. felsős kollégiumi felvételi eljárásban, amelyet azok számára hirdetünk, akik már legalább egy aktív félévet eltöltöttek az egyetemen. Ez az eljárás mindig május-júniusban zajlik. Az elsősök kollégiumi felvételije kizárólag szociális alapú és július-augusztusban zajlik.

Mi számít a legtöbbet a szociális pontozásban? A szülők jövedelme?

  • A pályázó szociális pontszáma három, egyes esetekben négy részpontból adódik össze. A legnagyobb részpontszámot a családszerkezetre lehet kapni: minimum 26, maximum 150 pontot. Ebben számít, hogy abban a háztartásban, ahol a pályázó él, hány eltartója van, hány eltartott van a pályázóval együtt (ezek általában testvérek lehetnek). Az eltartók aktív kereső dolgozók-e vagy ún. inaktívak (nyugdíjasok, munkanélküliek, GYED-en, ápolási díjon vannak, stb.). A konkrét pontszámot egy képlet, egy táblázat segítségégével számítják ki a pontozók. A családszerkezetnél kisebb részpontszámot eredményez a pályázó háztartásában az egy főre jutó éves bruttó jövedelem. Ez a részpont 0 és 22 közé eshet, attól függően, hogy a jövedelem a pályázat évét megelőző év (mindig az utolsó lezárt adóév) egész évre számított minimálbéréhez képest mekkora. Kiszámításához szintén egy képletet használnak. A harmadik részpontot a pályázók a képzésük (a kar) székhelye és a lakhelyük közötti távolságra kaphatják. Itt 0 és 13 pont közötti pontszámok kaphatóak. Ha a pályázó esetében vagy a pályázó háztartásában fogyatékosság vagy súlyos, krónikus, jelentős pénzügyi kiadásokkal járó betegség fordul elő, akkor a pályázó egy negyedik részpontszámot is kaphat. A dokumentált egészségügyi helyzet alapján ezt egy szakértői bizottság állapítja meg, 0 és 25 pont közötti pontszámokkal.

Elég, ha csak nyilatkozom a szociális helyzetemről vagy dokumentálni is kell azt?

  • Igazolásokat kell benyújtani a pályázathoz a kollegiumok.unideb.hu honlap, a jelentkezési felület Kitöltési útmutatójában foglaltak szerint. A benyújtandó igazolások körét az egyetem Hallgatói juttatási és térítési szabályzata állapítja meg, ez a menüpont a szabályzat alapján készült.
  • Fontos még, hogy a képzési hely és a lakóhely távolságát nem kell igazolni, annak a számítását a felvételi program automatikusan elvégzi. A családszerkezeti részpontszám számításánál nem kell igazolni azt a helyzetet, hogy a pályázó eltartói a vér szerinti szülei, mindketten eltartják a pályázót, a szülők aktív kereső dolgozók és a pályázón kívül a háztartásban nincs más eltartott. Minden ettől eltérő helyzetet igazolni kell! Tehát azt, ha nem mindkét szülővel él egy háztartásban (válás, különélés, eltartó elhunyta, stb. miatt), ha nem a vér szerinti szülők az eltartók (hanem pl. nagyszülő, férj, feleség), ha az eltartók nem aktív keresők (hanem pl. nyugdíjasok, munkanélküliek, stb.), ha nem csak a pályázó az eltartott a háztartásban (hanem pl. testvér, a pályázó saját gyermeke) is. Igazolni kell a pályázónál vagy a háztartásban előforduló fogyatékkal élést, súlyos, krónikus betegséget is.

Láttam a kollegiumok.unideb.hu honlapon, hogy az általam választott kollégiumba 66 pont volt az elsős bekerülési ponthatár. Kiszámoltam, hogy nekem éppen ennyi pontom lenne. Akkor biztosan be is fogok kerülni?

  • A ponthatárok minden évben változnak. Ami változatlan, az az elsős hallgatók részére az egyes kollégiumokban fenntartandó férőhelyszám. Viszont az adott kollégiumra (is) pályázók száma, az általuk a benyújtott igazolások alapján elnyert szociális pont évről évre változik, ha rendszerint nem is jelentősen. Hasonló a rendszer az egyetemre történő bekerülési ponthatárok megállapításához. A közzétett pontszámok azért jól orientálnak arra vonatkozólag, hogy az új tanévre szóló kollégiumi felvételikor nagyjából milyen ponthatárok várhatóak.

 

Kollégiumok

A kollégium nyújt étkeztetést?

  • Nem, a felsőoktatási kollégiumok étkezési szolgáltatást nem nyújtanak. Ahogy sajnos edényeket, evőeszközöket is a hallgatóknak kell biztosítaniuk. Viszont mindenütt rendelkezésre áll a főzési, sütési, ételmelegítési lehetőséget biztosító konyha. A nagyobb kampuszokon pedig menzák találhatóak.

Ágyneműt, huzatokat vinni kell-e magunkkal?

  • Nem teljesen egységes a rendszer. A legtöbb kollégiumunkban nem biztosítunk ágyneműhuzatokat és lepedőt. Van olyan egységünk, ahol igen, de ezekben a kollégiumokban is lehetősége van a hallgatónak saját ágynemű használatára. Ahol ágyneműt is biztosítunk, ott ágyneműcsere is van, kéthetente.

Az egyes kollégiumokban hány ágyasok a szobák, van-e bennük vizesblokk? Melyik található a karokhoz közel?

  • Azt javasoljuk, hogy a táblázatosan feltöltött adatokat böngéssze át. Mindegyik kollégiumról megtalálja a legfontosabb paramétereket.

Jelenleg középiskolai kollégiumban lakom. A Debreceni Egyetem kollégiumaiban melyek a magatartási szabályok, van-e lámpaoltás, csendes pihenő, bentlakó tanár? Van-e olyan kollégium, ahol emeletes ágyas elhelyezés található?

  • A kollégiumok bentlakási feltételei (szerződése), házirendje, vendégfogadási rendje, tűzvédelmi szabályzat részletesen szabályozza ezeket a kérdéseket. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a meghozott szabályok azt a célt szolgálják, hogy a hallgatók biztonságos, otthonos körülmények között, kedvező lakhatási kiadásokkal jussanak el a diplomaszerzésig. Minden kollégiumunknak saját kollégiumi ügyvivője van és a legtöbb egységünkben megtalálható olyan felsőbb éves hallgató vagy fiatal egyetemi kolléga, ún. szenior, akit munkaidőben és munkaidőn kívül is meg lehet keresni a problémákkal. A Debreceni Egyetemen már 15 éve nincs olyan kollégium, ahol emeletes ágyas szoba lenne megtalálható.

Hogyan kell fizetni a kollégiumi díjakat? Láttam a kollegiumok.unideb.hu honlapon a díjakat. Azokban várható változás?

  • A kollégiumi díjakat, mint majdnem minden egyetemmel összefüggő díjtételt a Neptun Egyeséges Tanulmányi rendszerben kell havonta fizetni. Az adott havi díjak határideje a tárgyhónap 20-a. A kollegiumok.unideb.hu honlapon a következő tanévre szóló kollégiumi felvételi eljárás előtt (vagyis jellemzően áprilisban) közzéteszik a következő évre érvényes, az egyetemi szenátus által elfogadott kollégiumi díjakat, amelyek aztán az adott tanévben nem is változhatnak. A díjakat ritkán emelik, akkor sem jelentősen. Így a most a honlapon olvasható tételekkel megegyező vagy alig magasabb díjak várhatóak jövőre.

Milyen kollégiumi rendezvények vannak? Van-e olyan élet a kollégiumokban, amilyenről a szüleim meséltek?

  • Minden kollégiumnak van Kulturális Bizottsága, amelynek a fő feladata a kollégiumi közélet szervezése. A legtöbb kollégiumunkban kimondottan sok rendezvény van a nagyobb szabású kollégiumi napoktól a hétköznapibb palacsintasütő, társasjátékos estekig egész tanévben. A kollégiumi élet persze mindig a bentlakókon múlik. Mi arra biztatjuk, hogy ilyen szempontból is használja ki az egyetemi éveket, érezze jól magát nálunk.

Rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíj

Hogyan kell igényelni a rendszeres szociális ösztöndíjat? Elég, ha a beiratkozás után elkezdek ezzel foglalkozni?

  • A Debreceni Egyetemen, az országban az elsők között egységesítettük és közös eljárásba vontuk a kollégiumi felvételi eljárást és a rendszeres szociális ösztöndíj igénylését. Mindkét juttatásra a kollegiumok.unideb.hu honlapon keresztül, az ott kitöltött pályázat és a csatolt igazolások segítségével kell pályázni. Ez az eljárás július végén, augusztus elején zajlik, rövid határidővel, a hallgatók egyetemre történő felvételét követően azonnal. A jelentkezés a kollegiumok.unideb.hu honlapon keresztül kitöltött, kinyomtatott, ALÁÍRT (!) pályázati lappal és a csatolt igazolásokkal történik. Azokat postai úton meg kell küldeni a Debreceni Egyetem Kollégiumi Felvételi és Szociális Bizottságának.

Milyen igazolásokat kell benyújtani a szociális ösztöndíjas pályázathoz?

  • A kollegiumok.unideb.hu honlap Kitöltési útmutató menüpontjában foglaltak részletesen tájékoztatják a benyújtandó igazolásokról. Ha olyan speciális helyzetben van, amihez az ott leírtak alapján nem tud egyértelműen igazolást társítani, javasoljuk, keresse meg a Hallgatói Szociális Irodát a +36-52-512-920 közvetlen számon, a kollegium.szoctam@unideb.hu e-mail címen vagy személyesen ügyfélfogadási időben (https://kollegiumok.unideb.hu/Elerhetosegek).

Úgy tudom, hogy a két fiatalabb testvérem miatt nagycsaládos kategóriába tartozom. Elég csak a testvéreket igazolnom ahhoz, hogy a kiemelt szociális ösztöndíjat megkapjam?

  • Nem, a kiemelt kategóriába sorolható pályázók (hátrányos helyzetű, nagycsaládos, családfenntartó, félárva, stb.) esetében is fontos feltétel, hogy a rendszeres szociális ösztöndíj ponthatárát a pályázatára megállapított szociális ponttal érje el. Vagyis a pályázathoz mindenkinek csatolnia kell a családszerkezetre és a jövedelmekre (továbbá az esetleges rendkívüli egészségügyi helyzetre) vonatkozó összes igazolást. Javasoljuk a Kollégiumi felvételi fejezetben a 4. és 5. kérdésre adott válaszokat tanulmányozza át.

Nagy eséllyel önköltséges képzésre fogok bejutni. Önköltséges hallgatóként kaphatok szociális ösztöndíjat?

Sajnos a jelenleg érvényes jogszabályok értelmében az a hallgató, aki a képzését önköltséges formában kezdte és a pályázat benyújtásakor is önköltséges formában folytatja, nem kaphat sem rendszeres, sem rendkívüli szociális ösztöndíjat, alaptámogatást sem.

Olvastam egy alaptámogatás nevű juttatásról. Azt hogyan kaphatom meg?

  • A Debreceni Egyetem Hallgatói juttatási és térítési szabályzata értelmében az alaptámogatást a rendszeres szociális ösztöndíjat a kiemelt kategóriák valamelyikében elnyert elsős hallgató kapja, ha a felsőoktatási szakképzésének vagy az alapképzésének vagy az osztatlan képzésének a legelső félévében van. Az elsős mesterszakos hallgatók is kaphatnak ilyen feltételekkel alaptámogatást. Ha egy hallgató már nem a legelső félévében van az egyetemen, akkor alaptámogatásra már nem jogosult (kivéve, mint írtuk, a mesterszakra történő továbblépés esetét), akkor már tanulmányi ösztöndíjat kaphat a tanulmányi eredményének függvényében.

Milyen esetekben kaphatok rendkívüli vagy egyszeri szociális ösztöndíjat?

  • Négy esetben lehet ezt az ösztöndíjat folyósítani. Ha a pályázó az igénylést megelőző fél évben házasságot között, gyermeke született, eltartója vagy eltartott testvére elhunyt vagy a szociális helyzete hirtelen súlyosan megromlott (pl. leégett a családi ház). Ezt a juttatást a kollegiumok.unideb.hu honlapon a Kollégiumi felvételi és szociális ügyek menüsorában érhető el az Egyszeri szociális ösztöndíj felhívása és a hozzá tartozó pályázati űrlap.
Legutóbb frissítve: 2022. 11. 04. 09:25