Magyar Tudomány Ünnepe, 2018

Az országgyűlés a 2003. évi XCIII törvénnyel november 3-át – azt a napot, amelyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak 1 évi jövedelmét Magyar Tudós Társaság alapításának céljára felajánlotta, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását – a Magyar Tudomány Ünnepévé nyilvánította.

A Magyar Tudományos Akadémia 2018 novemberében 15. alkalommal rendezi meg a hazai tudományos élet kitüntetett eseményét, a „Magyar Tudomány Ünnepe 2018” című országos és határon túli programsorozatot, amelynek idei mottója: „Határtalan tudomány”.

A 2018. évi rendezvénysorozat hatékony segítséget kíván nyújtani többek között annak az aktuális kérdésnek a megválaszolásához, hogy milyen módon megy végbe a technológiai fejlesztések szétterülésének folyamata hazánkban és a nemzetközi környezetben. A tudományünnep másik kiemelt célja a tudomány kommunikációs tevékenységének vizsgálata, a nemzetközi-magyar és a külhoni-magyar kutatások (kutatócsoportok) jó példáinak bemutatása, az együttműködések erősítése.

Kiemelt témakörök

• példaképek – magyar kutatáshoz köthető felfedezések, melyek ismertséget és elismerést szereztek a világban;
  • a szélsőséges légköri jelenségek hatásai a vízkörforgalomra és a vízminőségre;
  • digitális eszközök az oktatásban;
  • önvezérelt járművek, gyártástechnológia, mesterséges intelligencia;
  • a hálózatok szerepe és hatása a mindennapi életben valamint a tudományban;
  • metagenomikai kutatási eredmények és kihívások;
  • hungarikumok a magyar tudományban;
  • a Tudomány és Parlament című rendezvény keretében az MTA feladatvállalása a magyar közoktatásban;
  • a Nők a tudományban című rendezvény tematikája: Nők a tudományos pályán – lehetőségek és nehézségek;
  • a Diákok az Akadémián című rendezvényen a fiatalok érdeklődésének felkeltése a különböző tudományterületek iránt;
  • kapcsolódás a Mátyás király- és a Semmelweis-emlékévhez

A Debreceni Egyetem idén is számos rendezvénnyel csatlakozik az országos programsorozathoz. A rendezvények sorát hagyományosan a doktor- és díszdoktoravató ünnepség zárja november 24-én.

A programok – folyamatosan bővülő – listája és az egyes rendezvények részletes adatlapja alább érhető el:

2018. november 7.

2018. november 9.