Dr. Falvai Sándor, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorának díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2001. november 17.
Falvai Sándor zongoraművész 1997 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, tanulmányait Bächer Mihály zongoraművész tanítványaként végezte a Zeneakadémián, majd egy esztendeig a moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumban tanult.
A hazai és a nemzetközi koncertélet megbecsült előadóművésze, hangversenyeit az európai országokon kívül a tengerentúlon és a távol-keleti országokban egyaránt elismeréssel fogadja a közönség. Előadói repertoárja a barokk korszaktól a 20. századi alkotásokig terjed, ezen belül első sorban a klasszika és a romantika áll érdeklődésének középpontjában.
1973 óta tanít a Zeneakadémia zongora szakán, ahol 1986-tól tanszékvezetői teendőket is ellátott. Fiatal zongoristák generációit nevelte, akik szerte a világban hangversenyeznek. Mesterkurzusai Magyarországon kívül Finnországban, az USA-ban és Japánban rendszeresek
Falvai Sándort 1975-ben Liszt-díjjal, 1997-ben Érdemes Művész címmel tüntették ki.
A magyar felsőoktatásban lejátszódó mélyreható változások idején Falvai Sándor vezetői minőségben végzett tevékenysége kivételes jelentőségű. Nemcsak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem belső reformfolyamatait irányította és irányítja, hanem a debreceni zenei felsőoktatás fejlesztésében is sorsdöntő lépéseket tett. Falvai Sándor rektor úr személyes irányításával a Zeneakadémia folyamatosan segíti a debreceni egyetemi képzést, nemcsak a mindennapos szakmai kapcsolatok ápolásával, hanem a minősített oktatók számának növelésével, a tanterv korszerűsítésével is. Ez a stratégiai segítség az, amely a Konzervatórium majdani karrá válásához nélkülözhetetlen.
Az egész magyar művészeti felsőoktatás szempontjából jelentős tevékenységét is elismerve a Debreceni Egyetem nagyra értékeli Falvai Sándor zongoraművész, rektor úr művészi és vezetői tevékenységét, kiemelten a Debreceni Egyetem Konzervatóriumát érintő mozzanatokat.