A természet könyvének nyelve

A Magyar Tudomány Ünnepe
"Oknyomozó tudomány"
Az esemény címe A természet könyvének nyelve

„a természet nagy könyvében csak az tud olvasni, aki ismeri azt a nyelvet amelyen e könyv írva van, és ez a nyelv: a matematika”
Az esemény műfaja Előadás, Előadás és vita, Előadóülés, Emlékülés, Filmvetítés, Hangverseny, Iskolai rendezvény, Kerekasztal-beszélgetés, Kiállítás, Konferencia, Könyvbemutató, Nemzetközi konferencia, Nyílt nap, Szimpózium, Tudományos ülés, Ünnepi tudományos ülés, Workshop
Tudományterület Agrártudományok, Biológia, Csillagászat, Építészet, Filozófia, Fizika, Földtudomány, Hadtudományok, Hittudomány, Informatika, Irodalomtudomány, Jogtudomány, Katonai műszaki tudományok, Kémia, Közgazdaságtudomány, Matematika, Meteorológia, Műszaki tudományok, Művészettörténet, Néprajz, Nyelvészet, Ókortudomány, Orvostudomány, Pedagógia, Politikatudomány, Pszichológia, Régészettudomány, Szociológia, Történettudomány, Zenetudomány, Interdiszciplináris
Kezdés 2016 november 22, 16:30
Befejezés 2016 november 22, 19:00
Program 16:30-16:40 Megnyitó

16:45-17:15 Találkozásaim matematikusokkal
           előadó: Dr. Daróczy Zoltán, az MTA rendes tagja
17:20-18:00 Diofantikus problémákról két új könyv kapcsán
   előadó: Dr. Győry Kálmán, az MTA rendes tagja

18:05-18:45 Hardy és Carleman egyenlőtlenségeinek egy általánosításáról
   előadó: Dr. Páles Zsolt, az MTA levelező tagja
Szervező intézmények MTA DAB Matematikai Munkabizottság,
Debreceni Egyetem, TTK Matematikai Intézet
Helyszínek A Debreceni Akadémiai Bizottság Székháza (4032 Debrecen, Thomas Mann utca 49.), Csokonai terem
Régió Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl, Külföld
Kapcsolattartó Dr. Vincze Csaba, egyetemi docens
Debreceni Egyetem, TTK Matematikai Intézet
csvincze@science.unideb.hu
Az esemény honlapja
Szinopszis, összefoglaló
(legfeljebb 4000 karakter)

A rendezvény Rényi Alfréd, a matematika és a valóság viszonyát népszerű, közérthető formában bemutató művének címét viseli. Forrását tekintve pedig a tudomány egyik nagy úttörőjének, Galileinek a gondolatára utal: a természet nagy könyvében csak az tud olvasni, aki ismeri azt a nyelvet amelyen e könyv írva van, és ez a nyelv: a matematika (Ars Mathematika, Rényi Alfréd összegyűjtött írásai, Typotex, 2005).
A rendezvény célja, hogy bepillantást nyújtson a körülöttünk levő világban tapasztalt jelenségek okainak felderítését célzó oknyomozó tudomány nyelvi szükségleteit kielégítő matematika sajátos világába. A kommunikáció nyelveként, a matematika különleges helyet foglal el a tudományok körében. Története szorosan összefonódik a természettudományok történetével, mégis elmondható, hogy a modern matematika motivációi már messze meghaladják azt a közvetlen szintet, ami egykor a geometria (földmérés), az algebra, vagy az analízis tudományának kialakulásához vezetett és fejlődését ösztönözte. A rendezvény a matematikatörténet egy-egy fejezete, illetve kortárs matematikai eredmények segítségével igyekszik bemutatni a matematika tudományának és művelőinek sajátos motivációit. Az előadók a Debreceni Egyetem TTK (Természettudományi és Technológiai Kar) Matematikai Intézetét képviselik.

Legutóbb frissítve: 2021. 08. 18. 15:12