Neuropatológiai vizsgálatok a Nemzeti Agykutatási Program keretében

A Magyar Tudomány Ünnepe
"Oknyomozó tudomány"
Az esemény címe Neuropatológiai vizsgálatok a Nemzeti Agykutatási Program keretében
Az esemény műfaja Előadás, Előadás és vita, Előadóülés, Emlékülés, Filmvetítés, Hangverseny, Iskolai rendezvény, Kerekasztal-beszélgetés, Kiállítás, Konferencia, Könyvbemutató, Nemzetközi konferencia, Nyílt nap, Szimpózium, Tudományos ülés, Ünnepi tudományos ülés, Workshop
Tudományterület Agrártudományok, Biológia, Csillagászat, Építészet, Filozófia, Fizika, Földtudomány, Hadtudományok, Hittudomány, Informatika, Irodalomtudomány, Jogtudomány, Katonai műszaki tudományok, Kémia, Közgazdaságtudomány, Matematika, Meteorológia, Műszaki tudományok, Művészettörténet, Néprajz, Nyelvészet, Ókortudomány, Orvostudomány, Pedagógia, Politikatudomány, Pszichológia, Régészettudomány, Szociológia, Történettudomány, Zenetudomány, Interdiszciplináris
Kezdés November 17,  16:00
Befejezés November 17, 18:00
Program Klekner Álmos – Agytumoros betegek túlélését befolyásoló tényezők
Murnyák Balázs – Új lehetőségek az agytumorok molekuláris diagnosztikájában
Bencze János – Klasszikus patológiai vizsgálómódszerek jelentősége a kutatásban és diagnosztikában
Gergely Péter – Környezeti tényezők szerepe a daganatok kialakulásában
Pocsai Krisztina – A táplálkozás idegrendszeri szabályozásának zavarai
Varkoly Gréta – A sejtközötti állomány szerepe idegrendszeri kórképekben
Hortobágyi Tibor – Neuropatológiai vizsgálatok vascularis demenciában.
Szervező intézmények Debreceni Egyetem, ÁOK, Pathológiai Intézet, Neuropathológiai Tanszék
Helyszínek Debreceni Egyetem, ÁOK, Pathológiai Intézet, 2. emelet
Régió Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl, Külföld
Kapcsolattartó Dr. Hortobágyi Tibor (email: hortobagyi@med.unideb.hu)
Az esemény honlapja www.neuropathologia.hu/mtu.html
Szinopszis (1000-1400 karakter) Az előadások három fontos és gyakori betegségcsoport: i) az agytumorok, ii) a neurodegeneratív kórképek és iii) a kóros elhízás, illetve soványság kialakulásában szerepet játszó molekuláris mechanizmusokról és ezek neuropatológiai vizsgálatairól szólnak.
Az agytumorok molekuláris meghatározóiról, heterogenitásairól, a molekuláris jellemzők alapján történő osztályozásról és az alcsoportok klinikai korrelációiról közölt újabb neuropatológiai eredmények azt mutatják, hogy nemcsak a tumorok között, hanem a tumoron belül is jelentős a celluláris és molekuláris heterogenitás.
Az átlagéletkor növekedése miatt emelkedik a különböző neurodegeneratív betegségek gyakorisága is. A molekuláris biológiai és képalkotó diagnosztikai módszerek egyre nagyobb szerepet játszanak a klinikai diagnosztika mellett e betegségek kutatásban. A fejlődő molekuláris biológiai technikák ellenére megbízható módon csak neuropathológiai módszerekkel diagnosztizálhatók, így a post mortem vizsgálatok a mai napig nélkülözhetetlenek, nemcsak a kutatásban, hanem a kórismézésben is.
Az elhízás (és kisebb mértékben a kóros soványság) egyre jelentősebb népegészségügyi probléma. A táplálkozás szabályozásának zavara fontos mechanizmus az esetek jelentős hányadában. Az agy integrálja és irányítja a táplálékfelvételi folyamatokat összehangolva a „homeosztázis fenntartása" és a „jutalmazási" mechanizmusokat. A patomechaniszmus vizsgálata neuropatológiai (elsősorban immunhisztokémiai) és radioligand kötődési módszerekkel új és hatékonyabb kezelési lehetőségek kifejlesztéséhez járulhat hozzá.
Legutóbb frissítve: 2021. 08. 18. 15:09