Hospice-Palliatív Terápiás Osztály – Bemutatkozás

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Hospice-Palliatív Terápiás Osztály a Tüdőgyógyászati Klinika épületének bal szárnyának földszintjén található. Az Osztály 2017-ben jött létre, működésünk célja megalakulásunk óta, hogy a megyében egyedülálló módon biztosítsunk életvégi ellátást a rászoruló rosszindulatú daganatos betegségben szenvedőknek. Mindez a nemzetközi hospice-közösség elveivel összhangban az előrehaladott, gyógyíthatatlan daganatos betegség terminális stádiumában végzett aktív, teljes körű ellátást jelenti, melynek célja a betegek testi és lelki szenvedésének, tüneteinek, fájdalmának enyhítése, szükségleteinek kielégítése, méltóságának és nyugalmának biztosítása.

 

A hospice ellátás szemlélete az életet, a halált normális folyamatnak tekinti, utóbbit se nem sietteti, se nem késlelteti, de egyértelmű célja a lehető legmagasabb életminőség megőrzése egészen a halál pillanatáig.

Az ellátás körébe tartozik a beteg családja és szűkebb közössége is, kiemelt támogatást nyújtunk a betegség és a gyász terheinek elviselésében.

Osztályunkon multidiszciplináris team, szakorvosok, szakápolók mellett klinikai szakpszichológus, ill. mentálhigiénés szakember, gyógytornász, lelkész, dietetikus, szociális munkás és képzett önkéntesek dolgoznak. Betegeink ellátását 20 betegágyon végezzük, kórtermeink mindegyikéhez saját vizesblokk tartozik. Mindezek mellett közösségi terek, kezelőhelység, belső udvar és kegyeleti szoba áll rendelkezésre.

A daganatos beteg intézeti felvétele Osztályunkra azon esetekben jön szóba, amikor állapotának romlása, panaszainak fokozódása miatt már nem részesülhet aktív onkológiai ellátásban (műtét, sugár-, kemo- és immunterápiák) illetve ugyanezen okból otthoni (vagy ápolási intézeti) ellátása nem megoldható. A felvételt a beteg, közvetlen hozzátartozói, kezelését végző orvosai egyaránt kezdeményezhetik. Kivételes esetben szóba jöhet a felvétel megoldott, de tartósan elhúzódó otthoni ellátás esetén is, a hozzátartozók átmeneti tehermentesítése céljából.

Intézeti felvétel előzetes szakorvosi vagy főnővéri konzultáció alapján történik. A beteg kórtörténetének áttekintése, kínzó tüneteinek felmérése után várólistára kerül, majd a rendelkezésre álló szabad kapacitás függvényében nyer intézeti felvételt. A beteg hospice ellátása a halál pillanatáig tart. Bizonyos esetekben stagnáló terminális állapot, beállított gyógyszerelés és segédeszköz-ellátás, megszervezett otthoni ápolás esetén lehetőség szerint otthonában távoztatjuk.

Fontos kiemelni, hogy az osztályos kezelés érvényes TAJ azonosító birtokában közfinanszírozott, a beteg számára ingyenes!

dr. Juhász Árpád

osztályvezető főorvos

Legutóbb frissítve: 2024. 11. 07. 13:24