Gróf Tisza István Campus

Berettyóújfaluban, a megcsonkított Bihar vármegye ideiglenes székhelyén 1928. október 28.-án nyílt meg „Bihar vármegye Gróf Tisza István Közkórháza”, 106 ággyal. Az intézmény első igazgatója Dr. Böszörményi Nagy Géza egyetemi rk. tanár volt. A kórház eredetileg két alaposztállyal – belgyógyászat és sebészet – rendelkezett. A belgyógyász főorvos, Dr. Böszörményi Nagy Géza az igazgatói teendők mellett ellátta a belgyógyászati, tüdőbeteg- és gyerekosztályt, a fertőzőpavilont és ezen kívül a teljes röntgenüzemet és a laboratóriumot is. Dr. Fényes Pál sebész-főorvos pedig saját osztályán kívül a nőgyógyászati betegeket és a szülészeti osztályt is. Az első kórházi alapszabályzat egy fő kórházi igazgató főorvosi, egy kórházi főorvosi és két alorvosi állást rendszeresített.

A kórház a Bihar vármegyének Magyarországon maradt területét látta el, mely Sarkadtól Nagylétáig terjedt, lakosságszáma 189.000 fő volt. Ennek a területnek jelentős része, mely a jelenlegi bihari-sárréti kistérségeknek felel meg, jelenleg is az ellátási területünkhöz tartozik (41 település, közel 80 ezer lakos).

A nehéz gazdasági körülmények ellenére, elhivatott vezetők és munkatársak közreműködése révén a kórház ágyszáma 1938-ra 168-ra nőtt. A II. világháború pusztításai során a kórház épületeit 170 tüzérségi találat érte. A részleges helyrehozatal után 1945. március 21-én költözhetett vissza a kórházi ellátás az eredeti helyére.

1951-től Dr. Makó István került az igazgatói székbe, és az Ő nevéhez fűződik a háborút követően az országban elsőként Berettyóújfaluban megvalósuló nagyarányú egészségügyi beruházás, melynek során a régi épületek felújításra és átalakításra kerültek, és egy kórház-rendelőintézeti egységet alakítottak ki. A fekvőbetegrészleg ekkorra 496 ágyassá nőtt, a rendelőintézet 17 rendelőhelyiséget, központi röntgenosztályt, laboratóriumot, vérellátó állomást, központi sterilizálót fogadott be. Emellett orvosok számára 6 szolgálati lakás épült, valamint társadalmi összefogással úszómedencék és teniszpályák is létesültek. A beruházás 1965-ben készült el.

1973-ban új, 144 ágyas pszichiátriai osztály és egy 36 ágyas tüdőgyógyászati osztály is felépült (így a kórházi ágyszám 653 lett), majd ugyanebben az évben egy 12 lakásos orvosi szolgálati lakás is elkészült, melyet 1978-ban egy 64 férőhelyes orvos-nővérszálló követett.

1991-92-ben új Hotelszárny épült, melynek első ütemében a szülészet-nőgyógyászat osztály és az intenzív osztály, majd a második ütemben a vérellátó, urológia osztály és a központi sterilizáló került elhelyezésre.

2007-től megkezdte működését a Sürgősségi Betegellátó osztály, mely valódi egykapus ügyeleti felvételi rendet valósított meg.

2012-ben a városban legnagyobb beruházásként, egy összességében 2,5 milliárd forintos bekerülési költséggel kialakításra került az un. Technológiai tömb, ahol a központi laboratórium, az intézeti gyógyszertár, a központi sterilizáló és a központi intenzív osztály, valamint egy 4 helyiséges központi műtőblokk kapott helyet.

A kórház több átnevezés után 2008-ban, a 80 éves „születésnapján” vette vissza eredeti nevét, és lett újra Gróf Tisza István Kórház.

2023. július 1-től a Debreceni Egyetem integráns részeként, mint a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gróf Tisza István Campus (DEKK GTIC) folytatja betegellátó tevékenységét.

Legutóbb frissítve: 2025. 03. 31. 11:05