Tudományos hírek

16 júl
Hazatért a DIMAT-konferencia
A Debreceni Egyetem Szilárdtest Fizikai Tanszékének szervezésében tartották meg a tizenegyedik International Conference on Diffusion in Materials (DIMAT) tanácskozást. A diffúziós fizika legjelentősebb konferenciáját több mint harminc év után rendezték újra Magyarországon.
16 júl
Rangos honismereti elismerés
A Honismereti Szövetség legmagasabb kitüntetését, a Bél Mátyás - Notitia Hungariae Emlékplakettet vehette át több évtizedes munkája elismeréseként Papp Klára, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézetének egyetemi tanára.
06 júl
Első helyezettekből aranyérmesek
Az Országos Tudományos Diákköri (OTDK) megmérettetés első helyezéséért, valamint kimagasló tanulmányi és szakmai teljesítményük elismeréseként Pro Sciencia Aranyéremben részesült a Debreceni Egyetem négy hallgatója.
02 júl
Jók-e az „import jogintézmények”?
A múlt század utolsó évtizedében Nyugat-Európából átvett jogintézmények miként feleltek meg a magyar és közép-európai igényeknek, elvárásoknak - többek között az import jogintézményekről volt szó a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar nemzetközi jogtudományi konferenciáján.
01 júl
Mézelemzéssel a környezetért
Az MTA Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíját nyerte el a Debreceni Egyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének adjunktusa. Baranyai Edina kutatásában a régi mézek környezeti rekonstrukciós alkalmazási lehetőségeit vizsgálta.
Itt az új Egészségközpont Magazin
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ ismeretterjesztő magazinjának tavaszi-nyári számában többek között a mesterséges megtermékenyítésben megjelent csúcstechnológiáról, a debreceni betegellátás új korszakáról, valamint a március óta működő Poszt-COVID ellátórendszerről lehet olvasni.
IRONHEART: eredményes kutatások
A Debreceni Egyetem IRONHEART-kutatócsoportja új molekulát fedezett fel, amelyből gyógyszer készülhet a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére. Ez az egyik kiemelkedő eredménye a most lezárult négyéves kutatássorozatnak. Az IRONHEART-programban több mint 130 szakember vett részt.
Újabb Lendület-kutatás a DE-n
Az MTA Lendület Programjának keretében folytathatja áttörő eredményeket ígérő kutatását az édesvízi hidrák testméretváltozásának hatásairól a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék egyetemi docense, Tökölyi Jácint.
Új kötetek az arisztokrácia kutatásáról
Közösen tart hármas könyvbemutatót június 28-án a Debreceni Egyetem Történelmi Intézete és a Nemzetközi Inter-regionális Társadalomtörténeti és Néprajzi Központ. Az online eseményen az arisztokráciával kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeket ismerhetik meg az érdeklődők.
Az NK oktatói az egészséges életért
A gyermekek mozgásfejlődésének neurológiai vonatkozásairól, valamint a gerincproblémákkal küzdők állapotát segítő tornagyakorlatokról készítettek videó-előadásokat a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karának oktatói a Debreceni Alapellátó és Egészségfejlesztési Intézet pályázatának részeként.

A tájékoztatót megismertem.