Tudományos hírek

15 jan
Nyíltan a tudományos kutatásról
A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára a konferencia történetében első alkalommal ad otthont január 15-17. között 34 ország csaknem 100 szakemberének részvételével az Open Access Infrastructure Research in Europe (OpenAIRE) nemzetközi tanácskozásnak.
15 jan
Sportsikerek – mentális szemszögből
A kimagasló sporteredmények mögött gyakran a tehetségen és fizikai állapoton túl a mentális felkészülés jelenti a siker zálogát – ezen a héten, az évadnyitó előadáson ezt a témát járja körül a Debreceni Egyetem tudományos sorozata, a Science Café.
11 jan
Az udvarlástól az utódgondozásig
Az ivari szerepek evolúciójának új kutatási irányai címmel pénteken megkezdődött a II. Élvonal Konferencia. A partimadarak szociális viselkedésével foglalkozó nemzetközi kutatási programhoz kapcsolódó rendezvényre a világ minden tájáról érkeztek kutatók.
Új bioanalitikai műszerek
A fehérjetudományokat és a fehérjeanalitikát szolgáló berendezésekkel bővült a Debreceni Egyetem bioanalitikai műszerparkja. A korszerű eszközök a fehérjeszintű gyógyszerjelöltek molekuláris és sejtszintű vizsgálatát teszik lehetővé.
Debreceni Egyetem – az elérhető tudás
Tananyagfejlesztéssel, új képzési és mentorprogramokkal, valamint kihelyezett képzésekkel segíti a Debreceni Egyetem az élethosszig tartó tanulást és a hallgatói lemorzsolódás csökkenését egy komplex pályázat keretében.
Szénhidrátokkal a fertőzések ellen
A baktériumok elleni védekezésben jelenthet előrelépést a Debreceni Egyetem kutatóinak felfedezése. Olyan vegyületeket állítottak elő, amelyek megakadályozhatják a kórokozók által okozott fertőzés kialakulását. Eredményeiket a „Chemistry – A European Journal” szaklapban publikálták.
Az MTA új doktorai
A kutatói pálya kimagasló állomásaként 98 kutató, köztük a Debreceni Egyetem 9 professzora vehette át az MTA doktora címet szerdán a Magyar Tudományos Akadémia Székházának Dísztermében.
Képzésfejlesztés nemzetközi alapokon
A gépjármű mérnöki képzés területén megvalósuló oktatási együttműködésről is tárgyalt a hamburgi egyetem (HAW) képviselőjével Csernoch László rektorhelyettes a CARPE nemzetközi konzorcium múlt heti, brüsszeli tanácskozása során.
Zenés Science Café
„A zene fejlődése kezdetektől napjainkig” címmel hallhatnak előadást az érdeklődők az egyetem tudományos ismeretterjesztő sorozata, a Science Café évzáró rendezvényén szerdán.
Közösen az európai kutatásokért
Az európai tudományegyetemek stratégiai szövetsége, a CARPE-hálózat képviselőit látta vendégül kétnapos workshop keretében a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara, valamint a Szociológia és Szociálpolitika Tanszék.