Széchenyi István Hunniájának kritikai kiadása és értelmezése

Szakmai vezető: Velkey Ferenc

• Angol cím: Critical edition and interpretation of Stephen Széchenyi's Hunnia
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Az alapkutatás célja Széchenyi István Hunnia című művének kritikai kiadása, amely az újonnan azonosított kézirat, néhány jegyzet-töredék, egy későbbi másolat és az 1860-ban megjelent kiadás összevetésén alapul. A kötet eddig sok tévedéssel bemutatott keletkezéstörténetét pontosítja és tárja fel a vizsgálat elemző része. Bár a történész szakma felhívta már a figyelmet arra, hogy Széchenyi Hunniájának 1858-ra datált (1860-as) kiadása és annak reprintje (1985) tendenciózus és pontatlan, de azóta is ebben a formában szokás hivatkozni rá, nem született semmilyen mélyfúrás e munka körül. A kézirat a másolat és a kiadott mű segítségével elvégezhető egy átfogó, alapos Hunnia-szövegrekonstrukció. Mivel az 1834. december 15-én befejezett kézirat volt a mű legteljesebb szövegváltozata, ezért a Hunnia története Széchenyi 1834 végi al-dunai útja után (ahol is a teljes kéziratot papírra vetette) már javítások, csonkítások (s csak nagyon kis mértékben: betoldások) története lett.
  • Projekt időtartama: 2012.09.01 – 2016.07.31
  • Projekt összköltsége: 6.654.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.