Invazív és nem invazív formák közti átváltás a dimorf gombáknál: a sejtszeparációs folyamat mechanizmusa és evolúciója

Szakmai vezető: Sipiczki Mátyás

• Angol cím: Mechanism and evolution of cell separation, a process involved in transitions between invasive and non-invasive forms of dimorphic fungi
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: A gombafajok jelentős része a növekedési formák váltásával alkalmazkodik az eltérő környezeti feltételekhez. A soksejtű formák (valódi és álhífák) általában invazívabbak és alkalmasabbak a szilárd szubsztrátumokban és szövetekben történő növekedésre. Az egysejtű formák (élesztő- és élesztőszerű sejtek) a folyékony környezetben előnyösebbek. A váltásoknál átszerveződik számos sejtszintű folyamat, többek között a citokinezis során létrejövő szeptum hasítása is, aminek köszönhetően az utódsejtek elválhatnak. A sejtszeparációs mechanizmus gátlódik az élesztő stádiumból hifastádiumba történő átlépésnél és reaktiválódik a visszalépésnél. A mechanizmusnak számos részletét ismerjük már (részben kutatócsoportunk munkájának köszönhetően is) a Schizosaccharomyces pombe hasadó élesztőgombánál. Ebben a projektben megkíséreljük in-silico és kisérletes módszerek felhasználásával megtalálni a S. pombe-nél megismert gének ortológjait más gombákban.
  • Projekt időtartama: 2012.04.01 – 2015.12.31
  • Projekt összköltsége: 17.970.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.