Hipoxia aktivált, potenciálisan rákellenes hatású kétmagvú fémkomplexek kifejlesztése, előállítása és vizsgálata

Szakmai vezető: Buglyó Péter

• Angol cím: Development, Synthesis and Characterization of bimetallic complexes as potential hypoxia-activated prodrugs with dual anticancer activity
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Egy most zárult kutatás keretében a DE Bioszervetlen Kémiai Kutatócsoportjában olyan potenciálisan rákellenes hatású, félszendvics típusú platinafém komplexek előállítása, jellemzése, valamint biotranszformációs reakcióik oldatvizsgálata történt, melyekben a koordinálódó ligandum is bioaktív (pl. rákellenes hatású metalloenzim inhibítor). A jelen pályázatban tervezett kutatás célja annak vizsgálata, hogy milyen feltételek mellett lehetséges olyan potenciálisan rákellenes hatású kétfémes komplexek kifejlesztése, amelyekben egy félszendvics típusú platinafémiont és egy oktaéderes Co(III)-t funkcionalizált bioligandum köt össze. A rákos sejtekben fennálló hipoxia miatti reduktív környezetben az inert Co(III) redukciója a bioligandum-platinafém komplex szabaddá válását illetve a megfelelően kontrollált kinetikai tulajdonságú platinafém-ligandum komplexbeli kötés disszociációjával a szabad bioaktív komponensek felszabadulását eredményezheti.
  • Projekt időtartama: 2015.01.01 – 2018.12.31
  • Projekt összköltsége: 24.282.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.