Fonalas növekedési állapot génexpressziós vizsgálata egy nem-patogén, haploid, dimorf gombában

Szakmai vezető: Gálné Miklós Ida

• Angol cím: Gene expression during filammentous growth, in a non-pathogenic dimorphic haploid yeast, Sch.japonicus
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: A patogén gombák jellegzetes tulajdonsága, hogy képesek a dimorfizmusra, azaz képesek átváltani az élesztőformából a fonalas növekedésre. Ez a képesség egyaránt megtalálható a növényi- és humánpatogén gombáknál. Kutatási adatok bizonyítják, hogy az élesztőformából fonalas állapotba való átváltás bonyolult folyamat, ami szorosan köthető a gombák fertőzőképességéhez, s befolyásolják a külső- és belső környezeti körülmények is. Így fontos a fonalas növekedés hátterében meghúzódó gének azonosítása és a működésüket befolyásoló környezeti tényezők megismerése. Ezért a tervezett pályázatban a fonalas növekedéshez szükséges gének azonosítását és genetikai vizsgálatát egy nem patogén, de dimorfizmusra képes, haploid élesztőgombán tervezzük. Célunk a dimorfizmusban szerepet játszó gének azonosítása génexpressziós vizsgálatok révén. Az itt kapott adatok alkalmasak lehetnek az identifikáción túlmenően, szignáltranszdukciós útvonalak megállapítására és összehasonlító genomikai vizsgálatokra.
  • Projekt időtartama: 2013.01.01 – 2016.12.31
  • Projekt összköltsége: 26.112.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.