Fémkomplexek előállítása és kémiai jellemzése teragnosztikai alkalmazásokhoz

Szakmai vezető: Tóth Imre

• Angol cím: Preparation and chemical characterisation of metal complexes for theragnostic applications
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: F--kötő Al(III)- és I--kötő Tl(III)- kétfunkciós ligandum (L) alkotta vegyeskomplexek előállítását, kémiai jellemzését tervezzük. Potenciálisan az AlLF- 18F PET, míg a TlLI-vegyeskomplex 123I- SPECT képalkotásra vagy 131I- izotóp beépítésével célzott β--radioterápiára alkalmas, azaz teragnosztikus készítmény. A gyors reakcióban képződő komplexekben a halogenid nem C-X kovalens kötéssel kapcsolódik és kinetikailag inert. A stabilitás és az inertség a ligandum méretének, oldalláncainak, a szubsztituens vagy a konjugációra alkalmas csoport változatásával befolyásolható. A nagy stabilitású 68Ga(III) and 111In(III)-fémkomplexek jól ismertek a PET ill. SPECT képalkotásban. Új, célzottan szervezetbe juttatható vegyületként AAZTA és OBETA bifunkciós származékok komplexeit fogjuk vizsgálni 113In- és 69Ga-NMR segítségével mérve a szabad In(III) és Ga(III) vagy Ga(OH)4- részecskék koncentrációját, mert a pH-potenciometria nem alkalmas a nagy stabilitási állandók mérésére.
  • Projekt időtartama: 2013.09.01 – 2017.08.31
  • Projekt összköltsége: 34.473.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.