Fajkészlet, magbank és növényi sajátságok szerepe a vegetációdinamikában

Szakmai vezető: Valkó Orsolya

• Angol cím: The role of species pool, seed banks and plant traits in grassland dynamics
  • Szerződés típusa: OTKA-PD
  • Projekt leírása: A gyepek által képviselt biológiai sokféleség és ökoszisztéma funkciók megóvása és helyreállítása korunk természetvédelmének legsürgetőbb feladatai közé tartozik. A fajgazdag gyepek kezeléséhez és helyreállításához elengedhetetlen a biodiverzitást kialakító és fenntartó folyamatok értelmezése és magyarázata. Célunk a lokális fajkészlet és a magbank szerepének értékelése a gyepi biodiverzitás fenntartásában. Az európai szinten is kiemelkedő tájléptékű gyeprekonstrukciós programok a Hortobágyi Nemzeti Parkban egyedülálló lehetőséget jelentenek a sokféleséget alakító folyamatok értelmezésére. A szabad talajfelszíneken zajló rövid- és hosszú távú vegetációfejlődési folyamatokat vizsgáljuk nagy térbeli ismétlésszámban állandó kvadrátos és tér-idő helyettesítéses módszerrel. Értékeljük továbbá a környezeti tényezők (talajjellemzők, mikro-topográfia, táji környezet) szerepét a vegetációfejlődésben. A talajmagbank összetételét fúrásos minták üvegházban történő csíráztatásával vizsgáljuk.
  • Projekt időtartama: 2015.01.01 – 2017.12.31
  • Projekt összköltsége: 9.000.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.