Erkölcs, kötelesség és bűn fogalomrendszerének hálózata Cicerótól Szent Istvánig

Szakmai vezető: Takács László

• Angol cím: The system of concepts related to morals, duty and vices from Cicero to Saint Stephan
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Az értékkategóriák és ellentéteik hálózatának vizsgálata korunk egyik kiemelt problémaköre. Tisztázásra várnak azok az értékek, az egyetemes emberi jogokat és az emberi méltóságot szavatoló feltételek illetve a nekik megfelelő fogalmak, amelyek a ?világfalut? megtöltő emberi közösség önazonosság-érzését ugyanúgy megalapozzák, mint az egyéb nagy kulturális, gazdasági és politikai közösségekét, amilyen pl. az Európai Unió is. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a kisebb állami és nemzeti egységeket sem, amelyek szempontrendszere egyfelől be kell, hogy épüljön a globalizációs világfolyamatokba, másfelől biztosítania kell a kisebb közösségek polgárainak harmonikus közreműködését az egyes rendszereken belül. Egy ilyen feladat megvalósításához több irányú összehangoltságot adó identitástudattal kell rendelkezni. Ennek elméleti és gyakorlati kialakításában fontos szerepük van a pozitív értékkategóriáknak és kötelességfogalmaknak, továbbá ezek ellentéteinek.
  • Projekt időtartama: 2012.09.01 – 2017.08.31
  • Projekt összköltsége: 17.472.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.