Endofiton-növény interakciók vizsgálata metabolomikai eszközökkel tormában

Szakmai vezető: Gonda Sándor

• Angol cím: Study of endophyte-plant interactions with metabolomic techniques in horseradish
  • Szerződés típusa: OTKA-PD
  • Projekt leírása: A kutatás fő célkitűzése endofitikus gombák karakterizálása és hatásuk vizsgálata a bioaktív vegyületekre – a metabolomra – egy funckionális táplálékban és gyógynövényben, a tormagyökérben. Az endofitonok – a növények belsejében, azokkal kölcsönösen hasznos kölcsönhatásban élő mikroogranizmusok – kiváló forrásai a bioaktív természetes vegyületeknek, intenzív kutatás alatt álló, nagyon ígéretes élőlénycsoportnak tekinthetők. A növényi metabolomra való hatásuk ennek ellenére jórészt ismeretlen, bár korábbi munkáink alapján igen jelentős lehet. Mivel a tormagyökér belseje kémiailag igen agresszív környezet, a benne élő endofitonok minden bizonnyal unikális sajátságokkal bírnak. A kutatás során különböző kísérleti elrendezésekkel kívánjuk vizsgálni az endofitonok torma bioaktív vegyületekre való hatását: információt kapunk az endofitonok mirozináz aktivitásáról, glükozinolát és izotiocianát bontó képességükről és hogy milyen vegyületekkel gazdagítják a torma metabolomot.
  • Projekt időtartama: 2014.09.01 – 2017.08.31
  • Projekt összköltsége: 8.880.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.