Diffúziós keveredés és szilárdtest reakciók vizsgálata technológiailag fontos nanostrukturált vékonyrétegekben

Szakmai vezető: Beke Dezső

• Angol cím: Investigation of diffusion intermixing and reactions in technologically important nanostructured thin films
  • Szerződés típusa: Magyar-Kínai TÉT-2012
  • Projekt leírása: Nanokristályos és vékonyrétegekben a diffúziós folyamatok mechanizmusa a szemcsehatárok jelenléte miatt eltérő lehet az epitaxiálisan növesztett, szemcsehatár-mentes rétegekben megfigyelhető folyamatokhoz képest. Mivel a technológiailag fontos anyagoknál/rendszerek leginkább nanokristályos állapotok fordulnak elő, ezért az itt végbemenő diffúziós keveredések leírása és kísérleti vizsgálata jelentős szereppel bír. Ismert tovább az is, hogy egy nanométer vastagságú struktúrában a diffúziós keveredés végeredményeként létrejövő fázis kialakulását jelentősen befolyásolják a hőkezelési körülmények, pl. az atmoszféra. Ezért szükséges az ideális elméleti modellekkel már jól leírható folyamatok tanulmányozása mellett a valós körülményekhez közeli állapotok vizsgálata is. A fentiekből kiindulva közös munkánk célja a keveredési kinetika változásának vizsgálata volt az alapkutatásban és technológiailag fontos diffúziós párokban különféle atmoszférikus környezetben (jó és rossz vákuumban).
  • Projekt időtartama: 2013.07.01 – 2015.05.31
  • Projekt összköltsége: 3.039.600 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.