C-Glikozil heterociklusok előállítása a glikogén foszforiláz gátlására

Szakmai vezető: Bokor Éva

• Angol cím: Synthesis of C-glycosyl heterocycles for glycogen phosphorylase inhibition
  • Szerződés típusa: OTKA-PD
  • Projekt leírása: A kettes típusú (nem inzulin függő) diabetes napjaink egyik legsúlyosabb anyagcsere betegsége. A betegség tünetei és szövődményei egyaránt a kórosan magas vércukorszintre vezethetők vissza, mely közvetlen összefüggésben áll a máj glükóztermelésének megnövekedésével. A máj glükóztermelésének csökkentésére irányuló terápiás lehetőségek egyik validált célpontja a glikogén lebontását katalizáló glikogén foszforiláz (GP) enzim. A PhD munkám során új anhidro-aldonsav származékok előállítását valósítottam meg, melyek felhasználásával C-glükopiranozil-heterociklusokat szintetizáltam a GP enzim gátlása céljából. Az új vegyületek körében több származék is kimagasló GP gátló hatást mutatott, ezért potenciális antidiabetikumként történő szabadalmaztatásuk jelenleg folyamatban van.
  • Projekt időtartama: 2012.11.01 – 2015.10.31
  • Projekt összköltsége: 22.830.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.