Az NMNAT-1 szerepe a daganatsejtek kemoszenzitivitásának szabályozásában

Szakmai vezető: Hegedűs Csaba

• Angol cím: The role of NMNAT-1 in cancer cell chemosensitivity
  • Szerződés típusa: OTKA-PD
  • Projekt leírása: A daganatellenes kemoterápia eredményessége nagymértékben függ a daganatsejtek különböző tumorellenes szerek iránti érzékenységétől, amit különféle genetikai, illetve környezeti tényezők módosításával fokozhatunk. Minden sejtünkben megtalálható a NAD nevű vegyület, ami specifikus fehérjék együttműködése során keletkezik B3 vitaminból. Legismertebb funkciója a sejtek energiatermelését szolgáló elektronszállítás, ezen kívül számos, a sejtekben működő szabályozó folyamatot befolyásol. Az egyik ilyen szabályozó folyamat a poli-ADP-ribozilációnak nevezett fehérje módosítás, amelynek gátlásával előidézhető a daganatsejtek pusztulása. Szeretnénk kideríteni, hogy a NAD bioszintézisében résztvevő sejtmagi fehérje befolyásolásával módosítható-e a daganatsejtek érzékenysége, valamint kíváncsiak vagyunk, hogy a fenti folyamatokban milyen szerepe van a sejtmagban található, NAD-ot felhasználó enzimnek.
  • Projekt időtartama: 2015.09.01 – 2018.08.31
  • Projekt összköltsége: 9.000.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.