Az autofágia és a redox fehérjék szerepe a szívben

Szakmai vezető: Lekli István

• Angol cím: The role of autophagy and redox proteins in the myocardium
  • Szerződés típusa: OTKA-PD
  • Projekt leírása: A betegségek megelőzésében és kezelésében alapvetően fontos a betegségek hátterében álló kóros folyamatok pontos megértése. Jelen projektünk célja az autofágia folyamatának vizsgálata különböző szív és érrendszeri megbetegedésekkel kapcsolatban. Az autofágia, egy olyan evolúciósan konzerválódott folyamat a sejteken belül, melynek során a sejtek megemésztik saját elöregedett vagy funkcióképtelen makromolekuláikat vagy esetleg sejtorganellumaikat. Normál esetben ez a folyamat elengedhetetlen a sejtek öntisztulásában. Stresz hatására szerepet játszhatnak a sejtek túlélésében vagy elhalásában is. A munkák első felében az autofágia szerepét tanulmányozzuk elektromos ingerléssel kiváltott kamrafibrillációban. A két folyamat kapcsolatának pontosabb megértése és esetleges befolyásolása az autofágia modulációjával, segíthet új stratégiák kidolgozásában a kamrai aritmiák kezelésében. A projekt keretén belül, megvizsgáljuk, hogy egy szenyezett város levegőjéhez hasonló levegő belégzése, hogyan befolyásolja a szív ezen "öntisztító" mechanizmusát. A projekt harmadik célja, az autofágia szerepének vizsgálata a magasvérnyomás hatására kialakuló balkamra hipertrófiában, és ennek esetleges farmakológiai befolyásolásának lehetősége.
  • Projekt időtartama: 2014.09.01 – 2017.08.31
  • Projekt összköltsége: 11.997.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.