A sejthalál, az elhalt sejtek eltakarítása és kapcsolatuk a gyulladás szabályozásával

Szakmai vezető: Szondy Zsuzsanna

• Angol cím: Cell death, clearance of dead cells and their link to the regulation of inflammation
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Naponta milliónyi sejt hal el és termelődik újra szervezetünkben. Az elhaló sejteket makrofágok takarítják el úgy, hogy a folyamatot nem kíséri gyulladás. A neutrofil fehérvérsejtekkel együtt a makrofágok szerepet kapnak a fertőzések és szöveti károsodások kezelésében is, de ezeket a folyamatokat mindig gyulladás kíséri. A gyulladás későbbi szakaszában azonban a neutrofilek is elhalnak, és azokat is a makrofágok takarítják el. Az elhalt neutrofilek felvétele a makrofágokat gyulladás ellen hatóvá programozza és elkezdik a gyulladás felszámolását. Egyre több bizonyíték szól amellett, hogy az autoimmun SLE betegség kialakulásában szerepe van a nem megfelelő apoptótikus sejt eltakarításnak, és hogy az elhalt neutrofilek elhúzódó eltakarítása hátráltathatja a gyógyulást súlyos akut gyulladások, mint pl. a tüdőgyulladás esetén. Ugyanakkor az elhaló daganatsejteket fagocitáló alternatív makrofágok a daganatok túlélését segítik elő. Vizsgálatainkban olyan molekulákat szeretnénk azonosítani, amelyek szabályozzák az apoptótikus sejtek felvételét, és az általuk indukált gyulladás ellenes folyamatokat, mert ezekre hatva új gyógyszerek fejleszthetők mind a gyulladásos, mind egyes daganatos betegségek kezelésében.
  • Projekt időtartama: 2013.01.01 – 2016.12.31
  • Projekt összköltsége: 37.060.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.