A mitokondriális biogenezis aktiválása beige (brite) zsírsejtekben a NAD+ metabolizmus befolyásolásán keresztül

Szakmai vezető: Bai Péter

• Angol cím: The control of mitochondrial biogenesis and energy homeostasis through modulating NAD+ metabolism in beige (brite) adipocytes
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Vizsgálatainkban egy újonnan leírt és kevéssé ismert sejttípust, az ún- beige, vagy brite (rövidítve BAC) zsírsejteket vizsgáljuk. Ezek a sejtek a zsírszövet alkotói, amelyek egyébként nehezen megkülönböztethetőek a normál zsírsejtektől, azonban bizonyos hatásokra (pl. hideg) aktiválódnak és jelentősen megnövelik a mitokondriumaik aktivitását. Munkánk során olyan kis molekulaméretű anyagokat vizsgálunk, amelyek aktiválhatják a BAC sejteket. Célunk annak vizsgálata, hogy ezek a szerek sejteken, vagy állatokban létrehoznak-e olyan mértékű BAC aktivációt, ami elégséges lehet a metabolikus funkciók javítására. Másrészt emberi mintákon vizsgálni fogjuk, hogy bekövetkezik-e a BAC sejtek mennyiségének, vagy aktivitásának csökkenése az elhízás során. A vizsgált kis molekulasúlyú anyagok jelenlegi ismereteink szerint kevés és jól tolerálható mellékhatással rendelkeznek, így könnyen alkalmazhatóak lehetnek étrendi kiegészítőként, vagy az orvosi gyakorlatban gyógyszerként.
  • Projekt időtartama: 2014.02.01 – 2018.01.31
  • Projekt összköltsége: 28.000.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.