A fémionok neurodegeneratív betegségekben játszott szerepének koordinációs és elektrokémiai háttere

Szakmai vezető: Várnagy Katalin

• Angol cím: Coordination and electrochemical background of role of metal ions in neurodegenerative disorders
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: A jelenleg gyógyíthatatlan neurodegeneratív betegségek (pl. Alzheimer-kór és prion betegségek) rendkívül komoly egészségügyi és társadalmi problémát jelentek világszerte. Számos információ áll rendelkezésre ezen a területen, de ismereteink összességében eléggé korlátozottak. Egyfelől egyetértés van abban a tekintetben, hogy valamennyi ilyen megbetegedés bizonyos jól meghatározott fehérjék abnormális konformáció változásához és aggregációjához kapcsolható. Másfelől az is széles körben elfogadott nézet, hogy ezen folyamatokban fémionok is részt vehetnek. Valamennyi fehérje ugyanis gazdag a hisztidin aminosavban, amely a fémionok számára fontos kötési helye. A pályázat keretei között arra keresünk választ, hogy az ezen folyamatokban leginkább érintett létfontosságú és toxikus fémionok, mint a réz(II), cink(II), vas(II/III), nikkel(II), kadmium(II), ólom(II) ionok hogyan lépnek kölcsönhatásba az említett fehérjék peptidfragmenseivel.
  • Projekt időtartama: 2016.01.01 – 2019.12.31
  • Projekt összköltsége: 25.704.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.