A betegség kialakulását és lefolyását befolyásoló tényezők Graves-Basedow kórban és endokrin orbitopathiában

Szakmai vezető: Nagy Endre

• Angol cím: Identification of novel disease modifiers in autoimmune thyroid diseases
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: A pajzsmirigy túlműködés egyik oka a pajzsmirigy autoimmun gyulladása, melyet enyhébb vagy súlyosabb szemtünetek is kísérhetnek. A pajzsmirigy működészavar általában jól kezelhető, de gyógyulás után is bármikor kiújulhat. A szemek, szemüregek pajzsmirigybetegséggel kapcsolatos érintettsége esetén a szemgolyók kidüllednek, a szemüregben a látóideg összenyomódhat, ami vaksághoz is vezethet. A betegség kialakulásában szerepet játszó hajlamosító tényezők megismerésére irányul a kutatás. A betegek véréből olyan anyagok mennyiségét és genetikusan örökölt profilját határozzuk meg, melyek betegségre hajlamosító szerepe más szervek autoimmun betegségei esetében bizonyított, de pajzsmirigybetegségek vonatkozásában még nem vizsgálták. Eredményeink hozzájárulhatnak az autoimmun pajzsmirigybetegségek kialakulásának és hátterének jobb megismeréséhez és új megelőző és terápiás beavatkozások lehetőségét teremthetik meg.
  • Projekt időtartama: 2015.12.01 – 2018.11.30
  • Projekt összköltsége: 11.520.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.07.27.